"Jest jeszcze panna Hela…"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 22:00
Ten festiwal oraz konkurs, stanowiący ważny jego element, nie ma długiej historii, ale trudno przecenić pomysł, by i twórczość Wojciecha Młynarskiego była cyklicznie przypominana, nie tylko przez śpiewających go znanych artystów.
Audio
  • Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Wojciech Młynarski w latach 70.
Wojciech Młynarski w latach 70.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Najdłuższą tradycję ma konkurs na interpretację  twórczości Agnieszki Osieckiej, którym niemal od początku opiekuje się Jerzy Satanowski. W Sopocie jest Teatr im. Agnieszki Osieckiej, a w Trójce – studio. W Sopocie też zorganizowany został w 2013 roku po raz pierwszy Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Jego nie tylko bohaterem, także gościem specjalnym, był Wojciech Młynarski. Artystyczną opiekę sprawował Jacek Bończyk, śpiewający również piosenki/ballady mistrza. Był on także pomysłodawcą festiwalu i współtwórcą Fundacji "Róbmy swoje dla kultury".

Grafika promujca IV Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego Grafika promująca IV Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego  (fot. mat. promocyjne)

W następnym roku festiwal przeniósł się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. I w Gdańsku pozostał. W 2015 roku odbył się w Filharmonii Bałtyckiej III FTWM i ostatni, w którym uczestniczył Wojciech Młynarski, który zmarł w 2017 roku. Nastąpiła przerwa w organizowaniu festiwalu. Kilka tygodni temu fundacja ogłosiła jego powrót na mapę wydarzeń kulturalnych Gdańska. Dyrektorem konkursu oraz festiwalu został Jan Młynarski.

Jan Młynarski Jan Młynarski  (fot. mat. promocyjne)

Jesteśmy od początku na FTWM. Wojciech Młynarski, podobnie jak Agnieszka Osiecka (ona była pierwsza), współtworzył istniejące przy Myśliwieckiej od 1963 roku Radiowe Studio Piosenki. MBK będzie towarzyszył pierwszemu z trzech dni IV FTWM, gdyż festiwal rozpoczyna się nietypowo w niedzielę (17 listopada). Zaprosiliśmy trójkę jurorów konkursu, czyli: Magdę Umer (jej obecność zawsze jest wydarzeniem), Joannę Trzepiecińską (po raz pierwszy od lat) oraz Jana Młynarskiego (od niedawna naszego kolegę redakcyjnego) – dyrektora artystycznego festiwalu oraz przewodniczącego jury konkursu.

To dobry moment na rozmowę o śpiewaniu Młynarskiego dziś. Poznamy zapewne tegorocznych laureatów oraz będziemy wspominali i, choć piosenki i ballady mistrza wykonują wspaniale artyści różnych pokoleń od Piotra Machalicy po Darię Zawiałow, to jednak za najlepszego wykonawcę tych tekstów (także felietonów) uważamy jego autora.

Koncert Galowy III Festiwalu Twórczości W. Młynarskiego Koncert Galowy III Festiwalu Twórczości W. Młynarskiego  Foto: mat. promocyjne

W roli Głosu IV Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego występuje u nas… Hela Młynarska!

Każde monograficzne wydanie MBK zaczyna tzw. inny temat. Tego tematu nie możemy nie zauważyć, gdyż w Gdańsku zakończył się właśnie Festiwal Wybrzeże Sztuki. W finale wystąpił Teatr Powszechny z Warszawy z nowym spektaklem Krystiana Lupy, pt. "Capri. Wyspa uciekinierów". Przedostatnim przedstawieniem FWSz był "Dług" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Nowego w Krakowie. I zależało nam na krótkiej choćby i choćby telefonicznej rozmowie z jednym z czworga aktorów, grających w tym spektaklu, finalisty Talentów Trójki w kategorii Teatr – Bartoszem Bielenią. Aktor – obecnie Nowego Teatru w Warszawie) przygotowuje się do premiery w tym teatrze, czyli do "Matki Joanny od Aniołów" w reżyserii… Jana Klaty. Nasza krótka i telefoniczna rozmowa jest zapowiedzią dłuższego spotkania z młodym aktorem.

Bartosz Bielenia Bartosz Bielenia (fot. PAP/Rafał Guz)

Listopadowe wydanie MBK – po raz pierwszy – z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.11.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Nazywam się Czerwień i zaczynam jesień

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 22:00
Nobel dla tego, kto wymyślił tę frazę: "Nazywam się Czerwień"! I otrzymał on literacką Nagrodę Nobla w 2006 roku, a Czerwień uczynił jednym z narratorów swojej powieści pod tym właśnie tytułem, osiem lat wcześniej. To Orhan Pamuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prapremiery, prapremiery

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 22:00
Sezon kulturalny 2019/2020 rozpoczęty, ale kolejne teatry wciąż prezentują swoje pierwsze premiery w tym sezonie. Wśród nich są prapremiery. I o nich mówimy w tym, pierwszym w październiku tego roku, wydaniu MBK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed burzą i…

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 22:00
Odwiedził nas dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Pod koniec października przedstawił on w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Aktorskiego.
rozwiń zwiń