Nieboski świat na boskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:12
Wśród nocnej ciszy, w "świecie, z którego bogowie odeszli" – jaka jest rola artysty? To pytanie, postawione przez Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2019 w Krakowie.
Audio
  • Bartosz Szydłowski gościem Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Bartosz Szydłowski
Bartosz SzydłowskiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Tegoroczny festiwal odbywa się po raz 12., a my towarzyszymy mu od lat. Jego twórcą i dyrektorem artystycznym jest Bartosz Szydłowski – założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, także kurator programu Teatru Słowackiego oraz – jak podkreśla – nade wszystko reżyser. Na niecały tydzień przed rozpoczęciem Boskiej Komedii spotykamy się zazwyczaj z jej dyrektorem, po to, by przygotować się wspólnie do tego teatralnego święta.

Program Boskiej Komedii podzielony jest na trzy sekcje: INFERNO, PURGATORIO i PARADISO (inspiracja – oczywista).  

Największe zainteresowanie budzi "piekielny" konkurs, zatem i my poświęcamy mu szczególną uwagę. Najsłynniejsze spektakle minionego sezonu będzie oceniało sześcioosobowe zagraniczne jury. Werdykt poznamy późnym wieczorem 14 grudnia.

"Czyśćcowe" pokazy – towarzyszą konkursowi, a wśród nich jest nowy spektakl Krystiana Lupy – dwukrotnego laureata głównej nagrody festiwalu – "Capri - wyspa uciekinierów" z Teatru Powszechnego w Warszawie.

"Niebiańskie" prezentacje – to przegląd młodego teatru.

Zarówno w konkursie, jak i poza nim znajdują się przedstawienia teatrów krakowskich.

Ekipa Trójki na Boskiej Komedii: Jan Niebudek, Agnieszka Obszańska i Baszka Marcinik oraz dyrektor festiwalu - Bartosz Szydłowski, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Ekipa Trójki na Boskiej Komedii: Jan Niebudek, Agnieszka Obszańska i Baszka Marcinik oraz dyrektor festiwalu - Bartosz Szydłowski, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Z Krakowem łączymy się także w części drugiej wydania. Dyrektor artystyczny Teatru Nowego Proxima – Tomasz Kireńczuk – opowiada o tym, co znajdzie się m.in. w sekcji PARADISO – czyli o projekcie realizowanym przez ten krakowski teatr, a poświęconym "nowemu teatrowi" – Laboratorium Nowego Teatru. Co oznacza ta gra słowna – Teatr Nowy – "Nowy Teatr"?

W części trzeciej wydania, słuchamy o rozpoczynających się 6 grudnia Śląskich Targach Książki w Katowicach. To najmłodsze bodaj targi książki, ale odbędą się po raz 5, zatem, choć dotąd tego nie czyniliśmy, postanowiliśmy o nich opowiedzieć. Naszym ostatnim gościem wydania jest wiceprezes targów, Jacek Oryl. 

Jacek Oryl, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Jacek Oryl, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

W finale wreszcie zapraszamy na kolejne spotkanie w Konsulacie Kultury w Gdyni. W poniedziałek, 2 grudnia, przedstawimy wraz z Wojciechem Fułkiem wyjątkowo nie słuchowisko ze Sceny Teatralnej Trójki, lecz – z Programu II. To Grand Prix tegorocznego Festiwalu Dwa Teatry – "Wielka Improwizacja" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego. Nie mogliśmy byli odmówić sobie prezentacji tego słuchowiska, w którym wystąpili: Piotr Fronczewski, Jerzy Radziwiłłowicz oraz Andrzej Mastalerz.

PS

Z ostatniej chwili: 30 listopada, w Nowym Teatrze w Warszawie odbyła się premiera "Matki Joanny od Aniołów" wg opowiadania J. Iwaszkiewicza, w reżyserii Jana Klaty. W roli tytułowej wystąpiła Małgorzata Gorol (Talent Trójki w kategorii Teatr 2016 ). Rolę księdza Suryna zagrał Bartosz Bielenia (finalista Talentów Trójki w kategorii Teatr 2015). Oboje gościli w "Trójce pod Księżycem" 29 listopada, po próbie generalnej spektaklu, zmęczeni, ale szczęśliwi

Małgorzata Gorol i Bartosz Bielenia odtwórcy głównych ról w sobotniej premierze "Matki Joanny od Aniołów", goszczący w audycji TPK tuż przed premierą, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Małgorzata Gorol i Bartosz Bielenia odtwórcy głównych ról w sobotniej premierze "Matki Joanny od Aniołów", goszczący w audycji TPK tuż przed premierą, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.12.2019 
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Przed burzą i…

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 22:00
Odwiedził nas dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Pod koniec października przedstawił on w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Aktorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest jeszcze panna Hela…"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 22:00
Ten festiwal oraz konkurs, stanowiący ważny jego element, nie ma długiej historii, ale trudno przecenić pomysł, by i twórczość Wojciecha Młynarskiego była cyklicznie przypominana, nie tylko przez śpiewających go znanych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A to Polska właśnie…

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:00
Ostatnie w tym roku listopadowe wydanie MBK transmitujemy z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie możemy oglądać dwie nowe wystawy.
rozwiń zwiń