X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody, nagrody 2019

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 22:11
W Sztokholmie rozpoczął się tradycyjny Nobel Week. Laureaci we wszystkich dziedzinach są już w stolicy Nagrody Nobla. Mają za sobą konferencje prasowe i odczyty noblowskie (Nobel Lectures).
Audio
  • Jak minął Nobel Week? (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Markus Gann/Shutterstock.com

Laureaci literackiej Nagrody Nobla zazwyczaj spotykają się po odczycie na bankiecie w Szwedzkiej Akademii. Uroczystość w rocznicę śmierci fundatora Nagrody (10 grudnia) poprzedza jeszcze próba generalna w sztokholmskiej filharmonii. Wreszcie uroczystość sama, wedle niezmieniającego się od lat scenariusza, rozpoczynająca się ok. 16.00. Po niej – bal w Ratuszu Miejskim. Laureaci zazwyczaj pozostają jeszcze w Sztokholmie, odbywają ewentualnie podróże do Göteborga czy Uppsali. Literaccy – mają spotkania w księgarniach, teatrach. Nobel Week kończy się po św. Łucji (13 grudnia), czczonej w Szwecji wyjątkowo barwnie.

Ceremonia przyznania Nagród Nobla Ceremonia przyznania nagród Nobla/fot. Nobel Media AB 2018. Photo: Nanaka Adachi

I o tym rozmawiamy, łącząc się ze Sztokholmem. Naszą przewodniczką od lat po uroczystościach noblowskich jest Marta Prochowicz.

Wszystko w zgodzie z tradycją. Ten rok jest jednak wyjątkowy, gdyż po kryzysie w Szwedzkiej Akademii, literackiego Nobla odbierze dwójka laureatów za ubiegły i bieżący rok. To, przypominać nie trzeba, Olga Tokarczuk oraz Peter Handke.

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk/fot. Nobel Media. Photo: Clément Morin

Komentując literacką nagrodę Nobla od 1994 roku, nie mamy złudzeń, że otrzymamy szansę na rozmowę z laureatami. Z niemieckim dramatopisarzem byłoby nam zresztą trudno rozmawiać, nie jesteśmy znawcami jego twórczości. Z polską pisarką natomiast rozmawialiśmy nieraz i to spotkanie nie wniosłoby wiele w historię naszej znajomości. Nie ma też okazji do opowiadania sobie barwnych anegdot, podobnych do tych, jakimi dzieliliśmy się przez lata po roku 1996, kiedy to noblistką została Wisława Szymborska. Prawda jest taka, że były to piękne lata.

Tegoroczni laureaci: aktor Krzysztof Globisz (P), aktorka Katarzyna Dąbrowska (4P), aktor Andrzej Mastalerz (3L), aktorka Justyna Kowalska (2P), aktor Łukasz Borkowski (3P), kompozytor Hadrian Filip Tabęcki (L) oraz reżyserka Alina Moś-Kerger (2L) podczas 32. Gali Teatru Polskiego Radia, 2 bm. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warsz Tegoroczni laureaci: aktor Krzysztof Globisz (P), aktorka Katarzyna Dąbrowska (4P), aktor Andrzej Mastalerz (3L), aktorka Justyna Kowalska (2P), aktor Łukasz Borkowski (3P), kompozytor Hadrian Filip Tabęcki (L) oraz reżyserka Alina Moś-Kerger (2L) podczas 32. Gali Teatru Polskiego Radia, 2 bm. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie/fot. PAP/Radek Pietruszka

W części drugiej wydania spotykamy się z dyrektorem Teatru Polskiego Radia – Januszem Kukułą, z którym z kolei tradycyjnie pod koniec roku rozmawiamy o Nagrodach Splendora. Są one wręczane w pierwszy poniedziałek grudnia i jest to święto ludzi Teatru Polskiego Radia, szczęśliwie niejedyne, bo Festiwal Dwa Teatry (mamy nadzieję) będzie się nadal latem odbywał. Naszym gościem specjalnym w tej części wydania jest Andrzej Mastalerz – laureat Splendora 2019. Innych laureatów naturalnie wspominamy.

Andrzej Mastalerz i Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz i Janusz Kukuła

Nagrody więc w MBK – drugim w tym roku grudniowym. Nadeszła bowiem pora podsumowań. Tak składa się, że również za tydzień porozmawiamy o laureatach: konkursu na sztukę radiową oraz Festiwalu Boska Komedia.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.12.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Jest jeszcze panna Hela…"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 22:00
Ten festiwal oraz konkurs, stanowiący ważny jego element, nie ma długiej historii, ale trudno przecenić pomysł, by i twórczość Wojciecha Młynarskiego była cyklicznie przypominana, nie tylko przez śpiewających go znanych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A to Polska właśnie…

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:00
Ostatnie w tym roku listopadowe wydanie MBK transmitujemy z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie możemy oglądać dwie nowe wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieboski świat na boskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:12
Wśród nocnej ciszy, w "świecie, z którego bogowie odeszli" – jaka jest rola artysty? To pytanie, postawione przez Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2019 w Krakowie.
rozwiń zwiń