Gościnność po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 22:00
Kontynuujemy prezentację laureatów tym razem teatralnych konkursów, rozstrzyganych pod koniec roku.
Audio
  • Ciąg dalszy prezentacji laureatów konkursów roku 2019 (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Werdykt 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia
Werdykt 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska KomediaFoto: mat. prasowe/Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

W trzecim grudniowym wydaniu MBK dominuje dyskusja w gronie reprezentantów 7-osobowego jury Trójkowego konkursu pod hasłem "Nasłuchiwanie. Gościnność". Uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami sztuki radiowe stanowią ważny punkt wyjścia do rozmowy o naszej otwartości, gotowości na przyjęcie "innego", "obcego". Kontekst tegorocznego konkursu jest oczywisty, a próba diagnozy polskiej "gościnności" – nie do przecenienia.

Od lewej: Wawrzyniec Kostrzewski, Krzysztof Czeczot, Barbara Marcinik, Mariusz Cieślik i Jacek Kopciński Od lewej: Wawrzyniec Kostrzewski, Krzysztof Czeczot, Barbara Marcinik, Mariusz Cieślik i Jacek Kopciński

Naszymi gośćmi tydzień po wręczeniu nagród w Instytucie Teatralnym (7 grudnia) są: profesor Jacek Kopciński – przewodniczący jury, Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser oraz Krzysztof Czeczot – aktor, reżyser. Trójkę w gronie jury reprezentuje wicedyrektor Mariusz Cieślik, także autor scenariuszy bierze udział w naszej dyskusji.

Przypomnimy, że słuchowisko, zrealizowane na podstawie sztuki nagrodzonej I Nagrodą, zostało już przedstawione przed tygodniem na "Scenie teatralnej Trójki". Premiery kolejnych – w nadchodzącym roku.

W części drugiej wydania ogłaszamy wraz z dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie Bartoszem Szydłowskim oraz z selekcjonerami programu festiwalu, Tomaszem Domagałą i Jackiem Wakarem, werdykt jury konkursu, który odbywał się w sekcji INFERNO. Boska Komedia jest swoiście gościnnym festiwalem, gdyż wyróżnia się tym, iż do oceny polskich spektakli zaprasza od początku znawców teatru z całego świata. To ich głos decyduje o tym, który ze spektakli poprzedniego sezonu opuszcza festiwal z Grand Prix.

12. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia, który rozpoczął się 6 grudnia i skończył właśnie w niedzielę 15 grudnia.

Różne odmiany naszej "gościnności" stanowią także ważny motyw twórczości noblistki 2018 – Olgi Tokarczuk. W poprzednim wydaniu Magazynu komentowaliśmy jej Nobel Lecture. Tym razem wiemy już, jak przebiegał dzień noblowskiej uroczystości wręczenia nagród ich fundatora.  

Olga Tokarczuk podczas przemówienia na bankiecie noblowskim (fot. PAP/EPA/Anders Wiklund / POOL) Olga Tokarczuk podczas przemówienia na bankiecie noblowskim (fot. PAP/EPA/Anders Wiklund)

Kontynuując temat nagród zamykających rok, powracamy jeszcze na moment do Nobla dla autorki "Ksiąg Jakubowych". Otrzymała ona co prawda to największe literackie wyróżnienie świata za rok 2018, ale fakt wręczenia jej Nagrody Nobla w tym roku, stanowi wyjątkowe wydarzenie, które wzmocniło naszą pozycję w globalnej świadomości. Tego sobie, w każdym razie, życzymy!

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.12.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Jest jeszcze panna Hela…"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 22:00
Ten festiwal oraz konkurs, stanowiący ważny jego element, nie ma długiej historii, ale trudno przecenić pomysł, by i twórczość Wojciecha Młynarskiego była cyklicznie przypominana, nie tylko przez śpiewających go znanych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieboski świat na boskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:12
Wśród nocnej ciszy, w "świecie, z którego bogowie odeszli" – jaka jest rola artysty? To pytanie, postawione przez Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2019 w Krakowie.
rozwiń zwiń