X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przeczesałem się na święta!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 22:12
Słynna kwestia, wypowiedziana przez ptaka Dudi, sygnalizuje, że to wydanie MBK, przedostatnie w 2019 roku, nie jest zwyczajne.  
Audio
  • Andrzej Dudi-Dudziński gościem Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Ptak, Dudi i Baszka Marcinik
Ptak, Dudi i Baszka MarcinikFoto: mat. promocyjne, Wojciech Dorosz

Andrzej Dudi-Dudziński urodził się na fali powojennych migracji, ale też – prawie dosłownie – "na fali", gdyż wydarzyło się to w… Sopocie, do którego przybyli z różnych stron jego rodzice. Dzieciństwo i początkowy czas studiów spędził w mieście, które stawało się polskie. Sopot, w niewielkim stopniu dotknięty przez działania wojenne, wydawał się rajem przy zrujnowanym Gdańsku, nad odbudową którego pracował m.in. jego ojciec – architekt. Architekturę też zaczął studiować Andrzej Dudziński na Politechnice Gdańskiej, kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a ukończył studia na ASP w Warszawie. 

Od momentu przeniesienia się do Warszawy stał się prawdziwym nomadą. Od wczesnych lat 70. wędrował na trasie: Londyn – Warszawa – Nowy Jork. W Nowym Jorku zatrzymał się na dłużej, czyli na ćwierć wieku. Do Polski powracał na początku lat 90., po to, by wreszcie zamieszkać w Warszawie.

materiały prasowe 

Po drodze zdążył zadebiutować jako grafik w 1969 roku, współpracować ze "Szpilkami", "Kulturą", "Literaturą", "Kulisami", "Polityką" oraz m.in. z zagranicznymi pismami: "Oz", "The Boston Globe", "Newsweek", "The New York Times", "Playboy", "Rolling Stone", "The Washington Post", "Time". Został także wykładowcą w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w Polsce zaczął regularnie prezentować swoje prace w kilku galeriach. Te prace, to: rysunek prasowy, cykle satyryczne, których bohaterami byli ptak Dudi oraz Pokrak, plakaty, fotografie, obrazy cyfrowe ale, co ważne, nade wszystko malarstwo i to – często – wielkoformatowe.

Jest jeszcze jeden punkt na mapie wędrówek autora ptaka Dudi: Myśliwiecka 3/5/7. Kto jest z nami, może poznaćw okoliczności zatrzymania się tutaj na jakiś czas :) 

Andrzej Dudi-Dudziński  i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz Andrzej Dudi-Dudziński i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz

Galerią, w której pokazywane były dotąd wszystkie rodzaje jego prac, jest Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Najnowsza jego wystawa – jubileuszowa – "Pięćdziesiąt na Pięćdziesiąt" – została właśnie otwarta w sopockiej galerii i będzie ją można podziwiać jeszcze w nowym roku, a stanowi efektowny finał roku 50-lecia twórczości artysty. Dudi zatem powraca do miasta swojego urodzenia, miasta, które odcisnęło swoiste piętno na jego wyobraźni i którego jest od osiemnastu lat Honorowym Obywatelem. Tytuł ów otrzymał w Operze Leśnej 2 czerwca 2001 roku, kiedy to Sopot obchodził swoje stulecie (praw miejskich).

Zanim będziemy mieli okazję obejrzeć tę ostatnią dużą wystawę w PGS w 2019 roku i zanim porozmawiamy z dyrektorem galerii Zbigniewem Buskim oraz z kuratorem wystawy jubilata Bogusławem Deptułą, zapraszamy wszystkich zainteresowanych jego twórczością na spotkanie w tym wydaniu MBK.

Andrzej Dudi-Dudziński jest naszym gościem specjalnym!

Czy powyższa, krótka notka, stanowiąca "spacerek po historii" artysty, pozwala już domyślić się powodów, dla których to wydanie nie jest zwyczajne?

W audycji zapowiadamy naszą tradycyjna Wigilię w Trójce, prezentując jedną z ostatnich książek tego roku – księdza Józefa Tischnera – "Mądrość człowieka gór" pod redakcją Wojciech Bonowicza, który będzie jednym z naszych gości wigilijnych. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.12.2019 
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Nieboski świat na boskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 22:12
Wśród nocnej ciszy, w "świecie, z którego bogowie odeszli" – jaka jest rola artysty? To pytanie, postawione przez Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2019 w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody, nagrody 2019

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 22:11
W Sztokholmie rozpoczął się tradycyjny Nobel Week. Laureaci we wszystkich dziedzinach są już w stolicy Nagrody Nobla. Mają za sobą konferencje prasowe i odczyty noblowskie (Nobel Lectures).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gościnność po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 22:00
Kontynuujemy prezentację laureatów tym razem teatralnych konkursów, rozstrzyganych pod koniec roku.
rozwiń zwiń