X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska 1. Zaczynamy 2020!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 22:00
W 2020 wyruszyliśmy spod adresu: Polska 1. To tam w Gdyni mieści się Muzeum Emigracji.
Audio
  • Kulturalna inauguracja roku 2020 (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik i Sebastian Tyrakowski
Baszka Marcinik i Sebastian TyrakowskiFoto: Przemysław Czaja

Kiedy jesienią ubiegłego roku spotkaliśmy się w ME, by przyłączyć się do akcji "Jest nas 60 milionów", umówiliśmy się na kolejne spotkanie, poświęcone zjawisku polskiej emigracji. Wybraliśmy pierwsze w roku wydanie MBK, realizowane w miejscu, będącym swoistym oknem na świat, symbolem nadziei na lepsze życie itd.

Naszym pierwszym w roku gościem był (nagranie powstało 2.01.) wice dyrektor ME Sebastian Tyrakowski, wystąpił zarazem w roli przewodnika po wystawie stałej. Dołączyli do nas: Przemysław Czaja – rzecznik Muzeum oraz kurator przygotowywanej wystawy czasowej – Maksymilian Bochenek. Była okazja, by porozmawiać o różnego typu polskich diasporach w świecie, głównie o wynikach badań dotyczących polskiej diaspory technologicznej. Wystawa czasowa, przygotowywana na kwiecień, będzie opowiadała historie polskich górników we Francji i w Belgii. W tym roku w maju Muzeum Emigracji będzie obchodziło 5-lecie.

Barbara Marcinik i  Olena Leonenko-Głowacka, for. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Barbara Marcinik i Olena Leonenko-Głowacka, for. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Tak składa się, ze w części drugiej wydania podejmowaliśmy Olenę Leonenko-Głowacką. Rozpoczęliśmy wspólnie obchody 40-lecia Solidarności. Janusz Głowacki był w sierpniu 80' w stoczni i rok później powstał wstrząsający artystyczny dokument, czyli nie mogąca się ukazać, powieść pod symptomatyczny tytułem: "Moc truchleje".

Książka ukazała się bez większego rozgłosu jesienią ubiegłego roku i będzie "naszym" tytułem roku 2020. Historie tej powieści przypomni Olena, opiekująca się archiwum pozostawionym przez Janusza Głowackiego – emigranta, który przez ponad 20 lat współtworzył polską diasporę artystyczna w Stanach Zjednoczonych.


materiały prasowe materiały prasowe

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.01.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Gościnność po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 22:00
Kontynuujemy prezentację laureatów tym razem teatralnych konkursów, rozstrzyganych pod koniec roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeczesałem się na święta!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 22:12
Słynna kwestia, wypowiedziana przez ptaka Dudi, sygnalizuje, że to wydanie MBK, przedostatnie w 2019 roku, nie jest zwyczajne.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operowy finał roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 22:00
Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń