Polska 1. Zaczynamy 2020!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 22:00
W 2020 wyruszyliśmy spod adresu: Polska 1. To tam w Gdyni mieści się Muzeum Emigracji.
Audio
  • Kulturalna inauguracja roku 2020 (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik i Sebastian Tyrakowski
Baszka Marcinik i Sebastian TyrakowskiFoto: Przemysław Czaja

Kiedy jesienią ubiegłego roku spotkaliśmy się w ME, by przyłączyć się do akcji "Jest nas 60 milionów", umówiliśmy się na kolejne spotkanie, poświęcone zjawisku polskiej emigracji. Wybraliśmy pierwsze w roku wydanie MBK, realizowane w miejscu, będącym swoistym oknem na świat, symbolem nadziei na lepsze życie itd.

Naszym pierwszym w roku gościem był (nagranie powstało 2.01.) wice dyrektor ME Sebastian Tyrakowski, wystąpił zarazem w roli przewodnika po wystawie stałej. Dołączyli do nas: Przemysław Czaja – rzecznik Muzeum oraz kurator przygotowywanej wystawy czasowej – Maksymilian Bochenek. Była okazja, by porozmawiać o różnego typu polskich diasporach w świecie, głównie o wynikach badań dotyczących polskiej diaspory technologicznej. Wystawa czasowa, przygotowywana na kwiecień, będzie opowiadała historie polskich górników we Francji i w Belgii. W tym roku w maju Muzeum Emigracji będzie obchodziło 5-lecie.

Barbara Marcinik i  Olena Leonenko-Głowacka, for. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Barbara Marcinik i Olena Leonenko-Głowacka, for. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Tak składa się, ze w części drugiej wydania podejmowaliśmy Olenę Leonenko-Głowacką. Rozpoczęliśmy wspólnie obchody 40-lecia Solidarności. Janusz Głowacki był w sierpniu 80' w stoczni i rok później powstał wstrząsający artystyczny dokument, czyli nie mogąca się ukazać, powieść pod symptomatyczny tytułem: "Moc truchleje".

Książka ukazała się bez większego rozgłosu jesienią ubiegłego roku i będzie "naszym" tytułem roku 2020. Historie tej powieści przypomni Olena, opiekująca się archiwum pozostawionym przez Janusza Głowackiego – emigranta, który przez ponad 20 lat współtworzył polską diasporę artystyczna w Stanach Zjednoczonych.


materiały prasowe materiały prasowe

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.01.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Gościnność po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 22:00
Kontynuujemy prezentację laureatów tym razem teatralnych konkursów, rozstrzyganych pod koniec roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeczesałem się na święta!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 22:12
Słynna kwestia, wypowiedziana przez ptaka Dudi, sygnalizuje, że to wydanie MBK, przedostatnie w 2019 roku, nie jest zwyczajne.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operowy finał roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 22:00
Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń