X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premiery, premiery 2020

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 22:00
Po wyjątkowo długim czasie świąteczno-noworocznym zaczyna się czas pierwszych premier roku, zarazem drugiej części sezonu 2019/2020.
Audio
  • Rozpoczynamy druga część sezonu 2019/20 (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Michał Znaniecki
Michał Znaniecki Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wojciech Dorosz/Polskie Radio Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Naszymi pierwszymi gośćmi, zapowiadającymi premiery, są reżyserzy trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowywanych w Konsulacie Kultury w Gdyni. Reżyserów jest troje, to: Olena Leonenko-Głowacka, Sebastian Konrad oraz Tomasz Man. Po raz pierwszy też w studiu Trójki gościmy dyrektora Gdyńskiego Centrum Kultury, pana Jarosława Wojciechowskiego. Twórczość Janusza Głowackiego natomiast pojawia się w MBK w tym roku już po raz drugi i… nie ostatni. O jego małych formach teatralnych wiemy stosunkowo niewiele i nie często są one grane w polskich teatrach. Będzie więc szansa przypomnienia, że i takie teatralne drobiazgi powstawały pod piórem "Głowy". 

fot. Wojciech Dorosz/Polskie RadioFot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Do Konsulatu Kultury będziemy jeszcze powracali w tym roku. Więcej na ten temat w MBK – niebawem. 

Michał Znaniecki i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Michał Znaniecki i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)


"Romeo i Julia" Opera Szczecińska (mat. prasowe) "Romeo i Julia" Opera Szczecińska (mat. prasowe)

Pierwszy także raz w długiej historii MBK zaproszamy do… Opery na Zamku w Szczecinie. Naszym gościem, znów po raz pierwszy, jest reżyser Michał Znaniecki. Przygotowuje on premierę opery "Romea i Julii" Charlesa Gounoda, której libretto powstało na podstawie tragedii Williama Szekspira. Operowy był finał roku w Magazynie i – jak okazuje się – operowo też zaczynamy rok kolejny, o czym przekonamy się również za tydzień. 

Michał Znaniecki i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Michał Znaniecki i Barbara Marcinik (Fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

I my będziemy mieli premierę czy raczej przedpremierę nowych opowiadań Pawła Huelle. Zanim ukażą się one w tomie pod zagadkowym tytułem "Talita", autor zgodził się przeczytać dwa z tego tomu opowiadania. 20 stycznia – zaczynamy prezentację opowiadania pt. "Dąb. Z Kronik Opactwa Oliwskiego". Drugie opowiadanie zatytułowane jest "Cyganka". Artykuł o naszej lekturze – na stronie "Powieści w Trójce". Tymczasem w finale trzeciego wydania MBK 2020 słuchamy krótkiej rozmowy z Pawłem Huelle, który należy do mistrzów tego mało popularnego współcześnie gatunku, jakim jest opowiadanie. 


Paweł Huelle i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Paweł Huelle i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio)

PS. Na stronie e-teatru przeczytaliśmy wiadomość, która nas zaskoczyła i zasmuciła: w nocy (z piątku na sobotę) odszedł Lech Raczak. Od ponad pięćdziesięciu lat współtworzył polski teatr. Współzałożyciel odważnego, zaangażowanego Teatru Ósmego Dnia (64), wraz z nim zmuszony był do emigracji (lata 80.), po powrocie do Polski i rozstaniu z Ósemkami, współtworzył Festiwal Teatralny Malta (który ukończył właśnie 30 lat), po zmianie formuły Malty (2012), ale też wcześniej, realizował własne spektakle, w ostatnich latach – w wielu teatrach Polski. Najmocniej związany był w tym czasie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Reżyser, człowiek, do końca zaangażowany w ważne sprawy tego świata. Był naszym mentorem i przewodnikiem. Nie oszczędzał się. Takich ludzi potrzebujemy, ale kiedy zazwyczaj niespodziewanie odchodzą, przyznajemy, że wolelibyśmy, by bardziej dbali o siebie niż o innych.

Winni Mu jesteśmy przynajmniej wspomnienie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 21.09


Czytaj także

Operowy finał roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 22:00
Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska 1. Zaczynamy 2020!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 22:00
W 2020 wyruszyliśmy spod adresu: Polska 1. To tam w Gdyni mieści się Muzeum Emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dudi "przeczesał się na święta" i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 22:00
W przedostatnim wydaniu MBK w 2019 spotkaliśmy się z Andrzejem "Dudim" Dudzińskim – malarzem, rysownikiem, grafikiem, fotografem, satyrykiem, urodzonym w Sopocie, z okazji finału roku 50-lecia jego pracy artystycznej.
rozwiń zwiń