Premiery, premiery 2020

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 22:00
Po wyjątkowo długim czasie świąteczno-noworocznym zaczyna się czas pierwszych premier roku, zarazem drugiej części sezonu 2019/2020.
Audio
  • Rozpoczynamy druga część sezonu 2019/20 (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Michał Znaniecki
Michał Znaniecki Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wojciech Dorosz/Polskie Radio Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Naszymi pierwszymi gośćmi, zapowiadającymi premiery, są reżyserzy trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowywanych w Konsulacie Kultury w Gdyni. Reżyserów jest troje, to: Olena Leonenko-Głowacka, Sebastian Konrad oraz Tomasz Man. Po raz pierwszy też w studiu Trójki gościmy dyrektora Gdyńskiego Centrum Kultury, pana Jarosława Wojciechowskiego. Twórczość Janusza Głowackiego natomiast pojawia się w MBK w tym roku już po raz drugi i… nie ostatni. O jego małych formach teatralnych wiemy stosunkowo niewiele i nie często są one grane w polskich teatrach. Będzie więc szansa przypomnienia, że i takie teatralne drobiazgi powstawały pod piórem "Głowy". 

fot. Wojciech Dorosz/Polskie RadioFot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Do Konsulatu Kultury będziemy jeszcze powracali w tym roku. Więcej na ten temat w MBK – niebawem. 

Michał Znaniecki i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Michał Znaniecki i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)


"Romeo i Julia" Opera Szczecińska (mat. prasowe) "Romeo i Julia" Opera Szczecińska (mat. prasowe)

Pierwszy także raz w długiej historii MBK zaproszamy do… Opery na Zamku w Szczecinie. Naszym gościem, znów po raz pierwszy, jest reżyser Michał Znaniecki. Przygotowuje on premierę opery "Romea i Julii" Charlesa Gounoda, której libretto powstało na podstawie tragedii Williama Szekspira. Operowy był finał roku w Magazynie i – jak okazuje się – operowo też zaczynamy rok kolejny, o czym przekonamy się również za tydzień. 

Michał Znaniecki i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Michał Znaniecki i Barbara Marcinik (Fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

I my będziemy mieli premierę czy raczej przedpremierę nowych opowiadań Pawła Huelle. Zanim ukażą się one w tomie pod zagadkowym tytułem "Talita", autor zgodził się przeczytać dwa z tego tomu opowiadania. 20 stycznia – zaczynamy prezentację opowiadania pt. "Dąb. Z Kronik Opactwa Oliwskiego". Drugie opowiadanie zatytułowane jest "Cyganka". Artykuł o naszej lekturze – na stronie "Powieści w Trójce". Tymczasem w finale trzeciego wydania MBK 2020 słuchamy krótkiej rozmowy z Pawłem Huelle, który należy do mistrzów tego mało popularnego współcześnie gatunku, jakim jest opowiadanie. 


Paweł Huelle i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Paweł Huelle i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio)

PS. Na stronie e-teatru przeczytaliśmy wiadomość, która nas zaskoczyła i zasmuciła: w nocy (z piątku na sobotę) odszedł Lech Raczak. Od ponad pięćdziesięciu lat współtworzył polski teatr. Współzałożyciel odważnego, zaangażowanego Teatru Ósmego Dnia (64), wraz z nim zmuszony był do emigracji (lata 80.), po powrocie do Polski i rozstaniu z Ósemkami, współtworzył Festiwal Teatralny Malta (który ukończył właśnie 30 lat), po zmianie formuły Malty (2012), ale też wcześniej, realizował własne spektakle, w ostatnich latach – w wielu teatrach Polski. Najmocniej związany był w tym czasie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Reżyser, człowiek, do końca zaangażowany w ważne sprawy tego świata. Był naszym mentorem i przewodnikiem. Nie oszczędzał się. Takich ludzi potrzebujemy, ale kiedy zazwyczaj niespodziewanie odchodzą, przyznajemy, że wolelibyśmy, by bardziej dbali o siebie niż o innych.

Winni Mu jesteśmy przynajmniej wspomnienie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 21.09


Czytaj także

Operowy finał roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 22:00
Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska 1. Zaczynamy 2020!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 22:00
W 2020 wyruszyliśmy spod adresu: Polska 1. To tam w Gdyni mieści się Muzeum Emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dudi "przeczesał się na święta" i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 22:00
W przedostatnim wydaniu MBK w 2019 spotkaliśmy się z Andrzejem "Dudim" Dudzińskim – malarzem, rysownikiem, grafikiem, fotografem, satyrykiem, urodzonym w Sopocie, z okazji finału roku 50-lecia jego pracy artystycznej.
rozwiń zwiń