Z ziemi włoskiej do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z ziemi włoskiej do Polski
Paweł Szkotak i Massimiliano CaldiFoto: archiwum prywatne Pawła Szkotaka

Polsko-włoskie motywy przewijały się w tym wydaniu MBK.

Posłuchaj

Operowe zamknięcie stycznia w MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Don Bucefalo" w Operze Bałtyckiej (mat. promocyjne) "Don Bucefalo" w Operze Bałtyckiej (mat. promocyjne)

Ojczyzną wielu oper, często u nas wystawianych, są Włochy właśnie. Włoską też operą jest "Don Bucefalo" Antonio Cagnoniego. Przygotowuje ją w Operze Bałtyckiej w Gdańsku Paweł Szkotak – twórca poznańskiego teatru Biuro Podróży. I będzie to polska prapremiera, choć dzieło pochodzi z XIX wieku. Powstało w czasach Verdiego. Reżyser wcześniej zrealizował w Operze Bałtyckiej "Cyrulika Sewilskiego" Rossiniego i był naszym gościem w studiu Radia Gdańsk. W roli gościa specjalnego w tej części Magazynu wystąpił włoski dyrygent maestro Massimiliano Caldi. W studiu Trójki natomiast gościliśmy dyrektora gdańskiej opery Romualda Wiczę-Pokojskiego.

Romuald Wicza-Pokojski i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Romuald Wicza-Pokojski i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Opowiedzieliśmy historię tego "semiserio" dzieła, porozmawialiśmy o komicznym wydaniu scenicznego dzieła muzycznego, ale również o jego rozkwicie w XIX wieku. Temat może wydawać się egzotyczny, ale, podjęty przez naszych gości, był nade wszystko atrakcyjny. 

Magazyn też był "pół żartem, pół serio", bo taki jest jego charakter, ale tym razem, częścią poważną naszego spotkania zamknęliśmy pożegnanie Lecha Raczaka – twórcy teatralnego, który odszedł 17 stycznia w Poznaniu. Tam też został pochowany 24 stycznia. 27 stycznia obchodziłby 74. urodziny. Zarówno Paweł Szkotak, jak i Romuald Wicza-Pokojski znali Lecha Raczaka. Odegrał on ważną rolę w ich zawodowym życiu.

PAP lech raczak 1200.jpg
"Spoglądając z granicy cienia w mrok". Wspomnienie Lecha Raczaka

"Dama kameliowa" (fot. Teatr Wielki – Opera Narodowa) "Dama kameliowa" (fot. Teatr Wielki – Opera Narodowa)

Z opery także przybyli kolejni goście MBK. Do repertuaru Opery Narodowej w Warszawie powraca balet "Dama kameliowa". Opowiedzieli o tym słynnym spektaklu Marcin Fedisz – kierownik literacki Opery Narodowej, artystka Polskiego Baletu Narodowego – Joanna Drabik. Choreografem "Damy kameliowej" jest jeden z najsłynniejszych twórców współczesnego baletu John Neumeier. Jest on także autorem libretta, powstałego na motywach powieści Aleksandra Dumas – syna, do którego dobrał muzykę… Fryderyka Chopina.

Marcin Fedisz i Joanna Drabik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Marcin Fedisz i Joanna Drabik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Miody z miejskiej pasieki na dachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej (fot. Wojciech Dorosz/PR) Miody z miejskiej pasieki na dachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej (fot. Wojciech Dorosz/PR)


Marcin Fedisz kieruje także Galerią Opera, w której prezentowana jest wystawa prac Władysława Hasiora. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Można ją będzie oglądać między innymi w lutym, kiedy to Mariusz Treliński pokaże po raz pierwszy w Polsce swoją wersję "Halki" Stanisława Moniuszki. Prapremiera odbyła się w Wiedniu pod koniec 2019 roku.

"Halka" w rez. Mariusza Trelińskiego "Halka" w reż. Mariusza Trelińskiego (fot. Monika Rittershaus)  

Operowe więc ponownie wydanie zamknął styczeń 2020 w MBK. Tych nawet, którzy nie interesują się operą, zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji. Może spotkać ich niespodzianka.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.01.2020 
Godzina emisji: 21.09

Polecane