"Cześć kochanie. Głowacki 3.1"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:00
Marzenie, by tak rozpoczynać miesiąc, na przykład – luty, ma szansę spełnić się. "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to tytuł premiery trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowanej w Konsulacie Kultury w Gdyni. Premierę zaplanowano na 31 stycznia, dwa kolejne spektakle – na 1 i 2 lutego 2020.
Audio
  • Janusz Głowacki ponownie w teatrze (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Janusz Głowacki
Janusz GłowackiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Janusz Głowacki Foto: Hanna Prus Janusz Głowacki Foto: Hanna Prus

I my, spotkaliśmy się w Konsulacie Kultury, po trzecim pokazie spektaklu, który gospodarze rekomendują tak oto: "Trzy dramaty, trzech reżyserów i jedna opowieść."

Zapowiadaliśmy w MBK tę premierę przed dwoma tygodniami (19 stycznia), ale przypominamy, na wieczór z małymi formami teatralnymi Janusza Głowackiego składają się:

"Spacerek przed snem" w reżyserii Tomasza Mana (z 1979 roku)

" Zaraz zaśniesz" w reżyserii Sebastiana Konrada (z 1980 roku)

oraz

"Choinka strachu" w reżyserii Oleny Leonenko – Głowackiej (z 1981 roku)

W spektaklu występuje jedna para aktorów: Daria Krzyżaniak oraz Kacper Gaduła-Zawratyński. Scenografię przygotowała Aneta Piekarska – Man.


Foto: Hanna Prus Foto: Hanna Prus

Gościem specjalnym premiery, z którym z kolei spotkanie zaplanowano na 1 lutego (o 12.00), jest rosyjski przyjaciel Janusza Głowackiego, pisarz, opozycjonista – Wiktor Jerofiejew.

Wiktor Jerofiejew  Foto: Adam Małecki Wiktor Jerofiejew Foto: Adam Małecki

To wydanie, otwierające luty 2020 w MBK pod optymistycznym hasłem, na przekór panującej właśnie "zimie stulecia", stanowiło więc rodzaj podsumowania trzech dni z premierą "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1". Spodziewaliśmy się bowiem gości wyjątkowych: Oleny Leonenko-Głowackiej oraz Wiktora Jerofiejewa, a podejmował nas dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury – pan Jarosław Wojciechowski.

Przygotowaliśmy także niespodziankę. Bez niej nie wyobrażamy sobie spotkania w Gdyni z twórczością Janusza Głowackiego.


Piotr Fronczewski i Barbara Marcinik Piotr Fronczewski i Barbara Marcinik Foto: Wojciech Dorosz

3 lutego natomiast rozpoczynamy także drugą połowę sezonu prezentacji słuchowisk ze Sceny Teatralnej Trójki  w Konsulacie Kultury. Wraz z gospodarzem cyklu "Posłuchajmy razem" – Wojciechem Fułkiem – zaprosiliśmy na ów pierwszy wieczór 2020 (o 19.00). Autorem i reżyserem słuchowiska jest reżyser pierwszej z premierowych jednoaktówek – Tomasz Man. "Mojżesz – Remix" – to sztuka na dwa głosy: Andrzeja Chyry i Mirosława Zbrojewicza. Nie musimy dodawać – bardzo atrakcyjna i mądra.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 2.02.2020 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Konsulat, ale dostępny

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 22:00
Miejsce gościnne, pełniące wiele funkcji, znajdujące się prawie w centrum miasta, a jednak na uboczu – czyli nowa od roku siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury, które nazywa się teraz nobliwie: Konsulat Kultury. Skąd ta nazwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery, premiery 2020

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 22:00
Po wyjątkowo długim czasie świąteczno-noworocznym zaczyna się czas pierwszych premier roku, zarazem drugiej części sezonu 2019/2020.
rozwiń zwiń