Jerzy Pilch, anioły i demony

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 22:00
– W sposób nieskrywany w każdej prawie mojej książce składam hołd literaturze, rzemiosłu, zapisanemu papierowi, pokrytemu wydrukiem ekranowi – mówił Jerzy Pilch w jednej z archiwalnych Trójkowych audycji. Anioły i demony znad Wisły towarzyszyły mu przez całe, pełne rozmaitych utrapień życie. Wisłę w końcu porzucił, one z nim pozostały. 
Audio
  • Wspomnienie Jerzego Pilcha (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: PAP/Marcin Obara

Wspomnienie Jerzego Pilcha jest w 50 minutach niemożliwe. To jeden z tych fenomenów wśród pisarzy, który ani poprzedników nie miał, ani którego następców na razie nie należy się spodziewać.

Miał oddanych mu wielbicieli i obsesyjnych czytelników. Do ich grona należy reżyser Jacek Głomb, który odważył się adaptować w teatrze specyficzną prozę Pilcha. Z Pawłem Huelle łączyła go przyjaźń na odległość. Spróbujemy się z nimi połączyć.

Na liście naszych książek jest aż 7 tytułów, prezentowanych przez świetnych aktorów. Ostatnio zostały wydane jego arcydzielne felietony.

Jerzy Pilch – czytelnik Biblii, kibic Cracovii, wielbiciel rosyjskiej literatury. Śmieszył swoimi konceptami i straszył przenikliwością obserwacji ludzkich przywar. Żal. Rozlicza teraz się ze swoimi demonami. A anioły…

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 31.05.2020 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:00
– To wyjątkowa sytuacja, ponieważ do swojego królestwa zaprosił mnie Jerzy Pilch. Tak więc tym razem audycja zrealizowana była w domu pisarza – mówi Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Jerzy Pilch. Wspominamy pisarza

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 21:15
Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. - Twórczość Jerzego Pilcha znajduje się na naszej liście przebojów. Jego humor był nie do podrobienia - mówi Barbara Marcinik, która w swoich trójkowych audycjach gościła pisarza i popularyzowała jego twórczość.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch w kadrze. Filmowe adaptacje powieści pisarza

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 07:00
29 maja pożegnaliśmy Jerzego Pilcha. Jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych, którego powieści trafiały na filmowy ekran.
rozwiń zwiń