"Teatr mój widzę…" – lato 2020

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 12:48
"Teatr  mój widzę ogromny/ wielkie powietrzne przestrzenie/ ludzie je pełnią i cienie…"
Lato 2020 na Myśliwieckiej 357
Lato 2020 na Myśliwieckiej 3/5/7Foto: Barbara Marcinik/Polskie Radio

fot. Barbara Marcinik/Polskie Radio fot. Barbara Marcinik/Polskie Radio

Dwa wielkie monologi dwóch Konradów przywołaliśmy przewrotnie w pierwszym dniu lata 2020: monolog Konrada z "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w tym wydaniu MBK oraz monolog Gustawa – Konrada z "Dziadów" w słuchowisku na Scenie Teatralnej Trójki. I nikt nie uwierzy, że stało się to przez przypadek. 

Posłuchaj
50:53 2020_06_21 14_07_38_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Czy jesteśmy w stanie już teraz przewidzieć, jaki będzie teatr jutra? (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

 

Przywołując fragmenty monologu Konrada z "Wyzwolenia”, zaprosiliśmy do trzeciej dyskusji w MBK po rozpoczęciu "dehibernacji" teatrów. Tym razem zaprosiliśmy badaczy teatru, krytyków, obserwatorów życia teatralnego: profesora Jacka Kopcińskiego, Jacka Cieślaka – redaktora odpowiedzialnego za dział  kultury w "Rzeczpospolitej" oraz Tomasza Domagałę – autora "branżowego" bloga.

Podczas poprzednich dwóch dyskusji pytaliśmy dyrektorów największych instytucji teatralnych w Polsce o ich reakcję na "uwolnienie" teatrów po trzymiesięcznym lockdownie oraz ludzi teatrów radiowego i telewizyjnego o sytuację ich teatrów. Podczas debaty trzeciej – swoistego pomostu – próbowaliśmy odpowiedzieć na najistotniejsze pytanie: jaki teatr po… ? Krytyce naturalnie zainteresowani są bieżącą sytuacją w życiu teatralnym, ale – na jej podstawie – będziemy jednak próbowali wyciągnąć jakieś wnioski dotyczące przyszłości teatru, w sposób szczególny odczuwającego od marca skutków izolacji.

Czy jesteśmy w stanie już teraz przewidzieć, jaki będzie teatr jutra? Czy potrafimy ocenić straty, nie tylko materialne, w sferze teatru? 

fot. Barbara Marcinik/Polskie Radio fot. Barbara Marcinik/Polskie Radio

Samotność Konrada z "Wyzwolenia", tak dojmująco "współbrzmiąca" z sytuacją ludzi teatrów dzisiaj, wyłączonych z aktywności na scenach, pozbawionych kontaktu z publicznością, doprowadziła go do wizji "teatru ogromnego". 118 lat temu, z czego innego wynikała, ale trudno jej nie zaadaptować do zaistniałej sytuacji. Co może dzisiaj oznaczać wizja "teatru ogromnego"?

To dyskusja na trudny temat, ale nie zapominamy o zasadzie MBK – "pół żartem, pół serio".

Zamykając wydanie, spotkaliśmy się z Januszem Zaorskim, reżyserem słuchowiska, które przedstawimy na "Scenie Teatralnej Trójki" dzisiejszego wieczoru. To "Wielka improwizacja" Wojciecha Tomczyka, słuchowisko Programu II, nagrodzone  na Festiwalu Dwa Teatry w ubiegłym roku. Historia tej sztuki i jej realizacji jest wyjątkowa, z przyjemnością ją opowiedzieliśmy.

I – tak zaczynamy lato 2020 – pierwsze takie w historii współczesnego świata. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 21.06.2020 
Godzina emisji: 14.07

fot. Barbara Marcinik/Polskie Radio fot. Barbara Marcinik/Polskie Radio

Czytaj także

Jerzy Pilch, anioły i demony

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 22:00
– W sposób nieskrywany w każdej prawie mojej książce składam hołd literaturze, rzemiosłu, zapisanemu papierowi, pokrytemu wydrukiem ekranowi – mówił Jerzy Pilch w jednej z archiwalnych Trójkowych audycji. Anioły i demony znad Wisły towarzyszyły mu przez całe, pełne rozmaitych utrapień życie. Wisłę w końcu porzucił, one z nim pozostały. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dehibernacja

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 15:00
Globalny język w pierwszej połowie 2020 roku wzbogacił się o jedno nowe słowo oraz o kilka słów już istniejących, które nabrały nowego znaczenia. Jednym z nich jest "odmrożenie", które zwalnia np. instytucje życia społeczno-gospodarczego z "lockdownu", czyli umożliwia przywrócenie aktywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szaniawski, Szekspir i Dwa Teatry w finale wiosny

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 15:00
To drugie wydanie MBK po przerwie, drugie po powrocie na godz. 14.00. oraz drugie po rozpoczęciu procesu "dehibernacji" teatrów.
rozwiń zwiń