Opera i muzyka współczesna, dlaczego – nie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:00
W Trójce pod Księżycem z 2 na 3 lipca zapytaliśmy, co słuchacze Trójki sądzą na temat opery. Otrzymaliśmy sporo dowodów zainteresowania tą dziedziną sztuki. W pierwszym lipcowym wydaniu MBK nie tylko kontynuowaliśmy temat, ale obok niego proponujemy jeszcze bardziej elitarny, jakim jest niełatwa muzyka współczesna.
Mariusz Treliński
Mariusz TrelińskiFoto: Wojciech Dorosz

Ryzyko byłoby może zbyt duże, gdyby nie fakt, że naszymi gośćmi byli mistrzowie: reżyserii operowej oraz kompozycji muzyki współczesnej. Obaj – to – światowej sławy twórcy: Mariusz Treliński oraz prof. Zygmunt Krauze. 

Posłuchaj
50:27 2020_07_05 14_07_10_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Opera i muzyka współczesna, dlaczego – nie? (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

 

Dyrektor artystyczny Opery Narodowej, reżyser filmowy także i teatralny – Mariusz Treliński – choć młodszy – wystąpił w roli gościa specjalnego, gdyż mogliśmy byli spotkać się z nim w bezpiecznej przestrzeni i, dzięki temu, dłużej porozmawiać. To ważna rozmowa, gdyż Opera Narodowa – największy teatr – ma największe problemy, a jednak, po dehibernacji zaryzykowała i przedstawiła bardzo ambitny plan na sezon 2020/21. O premierach i nazwiskach słynnych artystów operowych opowie nasz gość, przypominając, że na rytm pokazów spektakli popremierowych w operze, zaistniała sytuacja nie miała większego wspływu. "Halka" – na przykład – po warszawskiej premierze została pokazana zgodnie z planem, następne prezentacje miały nastąpić jesienią i jest szansa, że uda się słynny spektakl naszego gościa pokazać w tym czasie warszawskiej widowni.

Barbara Marcinik i Mariusz Treliński Barbara Marcinik i Mariusz Treliński

Mariusz Treliński należy do najbardziej zapracowanych reżyserów, także za granicą. Jak, tak aktywny twórca, poradził sobie w czasie zamknięcia jego teatru oraz granic – to pytanie musiało paść. Dodajmy, że każda wizyta Mariusza Trelińskiego (a znamy się od początku lat 90.), stanowi gwarancję atrakcyjnego spędzenia wspólnego czasu. Powiedzieć, że nasz gość – to wulkan energii, to, cytując Jerzego Pilcha, nic nie powiedzieć.

Z kompozytorem – seniorem – panem profesorem Zygmuntem Krauze można było jedynie porozmawiać poprzez łącza internetowe. Mieliśmy też ważne preteksty: nasz gość został uhonorowany po raz drugi francuską Nagroda Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za III Koncert fortepianowy "Okruchy pamięci". Otwarty też został letni salon Zygmunta Krauze, w którym mamy szansę uczestniczyć za pomocą sieci. W co drugi piątek lata profesor będzie improwizował na tematy klasyków. Jego gościem będzie Marcin Masecki.

Prof. Zygmunt Krauze Prof. Zygmunt Krauze

Nie obawiamy się trudniejszych tematów nawet w porze deseru; ważny jest sposób ich realizowania, a nie zapominamy o naszej zasadzie "poł żartem, pół serio".

W finale wydania zaprosiliśmy na wieczór na "Scenie Teatralnej Trójki".

Do usłyszenia więc. Barbara MarcinikWojciech Dorosz – wydawca.

Każdego roku o tej porze prosimy: cieszmy się chwilą, bo czas wakacji na tym etapie jest najcenniejszy, a że ograniczona została nam szansa na pełne przeżywanie tej radości, cóż, trzeba będzie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i liczyć na przyjazne gesty, szczególnie cenne w trudnym czasie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 5.07.2020 
Godzina emisji: 14.07


Czytaj także

Szaniawski, Szekspir i Dwa Teatry w finale wiosny

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 15:00
To drugie wydanie MBK po przerwie, drugie po powrocie na godz. 14.00. oraz drugie po rozpoczęciu procesu "dehibernacji" teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Teatr mój widzę…" – lato 2020

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 12:48
"Teatr  mój widzę ogromny/ wielkie powietrzne przestrzenie/ ludzie je pełnią i cienie…"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie sezonu letniego 2020

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 15:00
A jednak! Zaczynamy. Nie było łatwo, ale pewne pozytywne cechy człowieka owocują. Myśl o negatywnych odpędzamy.
rozwiń zwiń