Głowa, czyli Głowacki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 15:00
6 lipca rozpoczęliśmy nadawanie obszernych fragmentów powieści Janusza Głowackiego pod znaczącym tytułem "Moc truchleje". Z autorem już nie możemy porozmawiać. 19 sierpnia minie trzecia rocznica jego śmierci.
Baszka Marcinik i Olena Leonenko-Głowacka w Trójkowym ogrodzie
Baszka Marcinik i Olena Leonenko-Głowacka w Trójkowym ogrodzieFoto: Wojciech Dorosz/PR

Wolność się rodzi  Moc truchleje >>>

Janusz Głowacki Foto: Hanna Prus Janusz Głowacki (Foto: Hanna Prus)

Spotkałam się jednak z jego żoną. Olena Leonenko-Głowacka sprawiła, że jego powieść, wydana w 1981 roku w podziemnym wydawnictwie Krąg, później wznowiona oficjalnie, mogła była ponownie ukazać się po latach.

Foto: Hanna Prus Foto: Hanna Prus

"Moc truchleje" jest wyjątkowym świadectwem tego, co wydarzyło się w Stoczni Gdańskiej 40 lat temu. Dźwiękowa wersja tego swoistego paradokumentu stanowi ważną część naszego udziału w obchodach 40-lecia Sierpnia 80. Lekturę te zaplanowaliśmy rok temu i, szczęśliwie, trwa realizacja 40-odcinkowego serialu.


Posłuchaj
51:03 2020_07_19 14_07_13_PR3_Magazyn_bardzo_kulturalny.mp3 Olena Leonenko-Głowacka w Trójkowym ogrodzie wspomina Janusza Głowackiego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

 

Od początku wiedzieliśmy, że może tę powieść Janusza Głowackiego czytać tylko jeden aktor  Piotr Fronczewski, aktor wybrany przez Głowę. Przeczytał on w Trójce fragmenty wszystkich książek autora "z Głowy". To dla nas wyróżnienie.

Piotr Fronczewski i Barbara Marcinik Piotr Fronczewski i Barbara Marcinik (Foto: Wojciech Dorosz)

Olena Leonenko towarzyszyła Januszowi podczas przygotowywania przez niego ostatnich książek. Ważne więc było dla nas spotkanie z nią po premierze pierwszych fragmentów "Moc truchleje" w Trójce.

Rozmawiałyśmy też o jej współpracy z Konsulatem Kultury w Gdyni. Zostały tam między innymi zrealizowane trzy jednoaktówki Głowackiego. Na ich premierę przybył Janusza oraz Oleny przyjaciel  Wiktor Jerofiejew. I tego niezależnego rosyjskiego pisarza również wspominaliśmy.

Wiktor Jerofiejew  Foto: Adam MałeckiOlena Leonenko-Głowacka i Wiktor Jerofiejew (Foto: Adam Małecki)

Jak melancholijna rozmowa z Oleną brzmi w niedzielne popołudnie w Trójce? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której nie zabrakło także wspomnienia znajomości Piotra Fronczewskiego z Januszem Glowackim.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 19.07.2020 
Godzina emisji: 14.07

Czytaj także

Piotr Fronczewski o Januszu Głowackim

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 21:15
Piotr Fronczewski i Janusz Głowacki poznali się w latach 70. i o ich wieloletniej znajomości oraz wzajemnej sympatii, czyli o sprawach najprostszych, rozmawialiśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochanym" – Głowacki jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 17:27
Janusz Głowacki należał do tych autorów, którego książki realizowaliśmy w wersji dźwiękowej najczęściej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cześć kochanie. Głowacki 3.1"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:00
Marzenie, by tak rozpoczynać miesiąc, na przykład – luty, ma szansę spełnić się. "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to tytuł premiery trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowanej w Konsulacie Kultury w Gdyni. Premierę zaplanowano na 31 stycznia, dwa kolejne spektakle – na 1 i 2 lutego 2020.
rozwiń zwiń