Mój Gdańsk – Paweł Huelle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:00
Kiedy wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej, przebywał na wakacjach pod namiotem, pierwszych po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Jak wielu młodych wówczas, przerwał wypoczynek i wraz z kolegami znalazł się pod obleganymi murami Stoczni.
Paweł Huelle w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Paweł Huelle w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: W. Kusiński/PR

Niewiele jest śladów tamtych wydarzeń w jego twórczości. W swoich autobiograficznych książkach powraca głównie do dzieciństwa.


"Gdańsk według Pawła Huelle" "Gdańsk według Pawła Huelle"

Paweł Huelle, urodzony w Gdańsku pod koniec lat 50, nie jest, znów, jak większość, gdańszczaninem "z dziada pradziada". Jego korzenie pozostały, głęboko zakopane, w Galicji. Historie swojej rodziny opowiadał nam wielokrotnie. Gdańsk jednak stanowi ważny motyw/temat jego książek. Powstał m.in. rodzaj literackiego przewodnika z serii, wydanej przez ESK 2016, pod tytułem "Gdańsk według…". Gdańsk według Pawła Huelle w kilku zaledwie obrazach będzie tematem ostatniego w lipcu tego roku wydania MBK. To nasz kolejny sposób na obchodzenie 40-lecia Sierpnia 80 (patrz: strona powieści, poświęcona "Moc truchleje" oraz strona STT, dzisiejszej premiery "Morza w czasach zarazy").


Posłuchaj
51:29 2020_07_26 14_07_19_PR3_Magazyn_bardzo_kulturalny.mp3 Gdańsk według Pawła Huelle (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

 

Od lat zresztą ta część lata, sierpień, jest w MBK "miesiącem Gdańska". W tym jednak roku, paradoksalnie, rocznica powstania Solidarności nie może być świętowana tak, jak chcielibyśmy. Radio, szczęśliwie, przez swoją kameralność z założenia ma szansę włączyć się w obchody w sposób szczególny.

Z Pawłem Huelle spotkałam się więc w miejscu jego urodzenia, w zacisznej wciąż części Górnego Wrzeszcza. Rozmawialiśmy więc o tym, co wydarzyło się przed 40 laty, ale też ponownie wróciliśmy do jego dzieciństwa, przerzucając wreszcie pomost do współczesności.


Paweł Huelle (fot. archiwum prywatne) Paweł Huelle (fot. archiwum prywatne)

W finale wydania wpadłam na kilka minut do… Och-teatru, gdzie gra Maria Seweryn, aktorka, wcielająca się w główną rolę w naszym premierowym, kaszubskim słuchowisku dzisiaj wieczorem.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 26.07.2020 
Godzina emisji: 14.07


Czytaj także

Opera? Tak!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 02:00
Opera? Si! – to cykl spotkań prowadzonych przez Jerzego Snakowskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. 28 czerwca Opera Bałtycka obchodziłaby 70. urodziny. Obchody zostały jednak przeniesione na później, co nie oznacza, że nie mielibyśmy nie zauważyć tego jubileuszu.
rozwiń zwiń