Gdańsk 40 lat później

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 14:06
30 sierpnia 1980 roku mijał siedemnasty dzień strajku. Była sobota. Czy przypuszczali, ze następnego dnia po mszy odprawionej przez księdza Jankowskiego uda się wreszcie porozumieć z delegacją rządową? 
Barbara Marcinik, Sinead Morrissey i Natalia Jażdżewska
Barbara Marcinik, Sinead Morrissey i Natalia JażdżewskaFoto: Marta Bańka

Od lat podróżujemy w sierpniu do Gdańska, rozważając sens tego, co wydarzyło się w 80' obserwując zmiany zachodzące w pejzażu "miasta wolności".


Wymurzanie Wolności Wymurzanie Wolności

Im dalej od tamtych historycznych dni, tym więcej wątpliwości. Sensu nie da się unieważnić, ale o ideałach łatwo zapomnieć.


Posłuchaj
49:19 2020_08_30 21_09_49_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 W "mieście wolności" w 40. rocznicę porozumień sierpniowych (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

 

Rocznice służą przywracaniu pamięci.

W sierpniu 2020 znów jesteśmy w Gdańsku, mieście uprzywilejowanym, ale tez w sposób szczególny doświadczanym.

Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże (i wiele innych instytucji kulturalnych)przygotowały mimo trudnej sytuacji program obchodów jubileuszu próby demokracji.


Europejski poeta wolności 2020 Europejski poeta wolności 2020

W tym wydaniu MBK spotkaliśmy się z reprezentacja tych instytucji. Podejmował nas profesor Jerzy Limon w GTS, gdzie pokazany został spektakl Teatru Wybrzeże sprzed kilkunastu lat, czyli wersja telewizyjna "H" na podstawie Szekspira, w reżyserii Jana Klaty. Robert Florczak z sopockim Sfinksem przygotował widowisko "Wymurzanie wolności".


Barbara Marcinik, Sinead Morrissey i Natalia Jażdżewska Barbara Marcinik, Sinead Morrissey i Natalia Jażdżewska

Dyrektor IKM – Aleksandra Szymańska wraz z Anną Czekanowicz oraz Krzysztofem Czyżewskim opowiadali o Europejskim Poecie Wolności. Przemówiła także laureatka tegorocznej Nagrody EPW – irlandzka poetka – Sinead Morrissey.


Barbara Marcinik, Natalia Jażdżewska i Sinead Morrissey Barbara Marcinik, Natalia Jażdżewska i Sinead Morrissey

We will do our best together. Bądźcie, prosimy, z nami w ostatnią niedzielę sierpnia 2020.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 30.08.2020 
Godzina emisji: 14.06


Czytaj także

Stocznia – taki pejzaż

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 15:00
Od lat sierpień jest miesiącem Gdańska w MBK. W tym roku – uboższym o Festiwal Szekspirowski (nie tylko zresztą o ten festiwal) – za to – o paradoksie – jubileuszowym. W jakim stopniu będziemy mogli prawdziwie świętować, tego nie wiemy, podobnie, jak nie wiemy wyjątkowo wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolory Wolności

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 15:00
"Kolory Przemian" – tak wystawę 170 prac ze swojej kolekcji zatytułował Krzysztof Musiał. Wystawa została otwarta w przeddzień licznych ważnych dla nas rocznic, czyli 14 sierpnia 2020 roku w PGS w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 15:00
23 sierpnia mija 40. rocznica dziesiątego dnia strajku w Stoczni Gdańskiej. Za tydzień będziemy świętowali jubileusz podpisania Porozumień – sukces społeczno-polityczny na niesłychaną, nie tylko u mas, skalę.
rozwiń zwiń