Koryfeusze: przewodnicy po współczesnych meandrach polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 18:15
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 listopada, ogłoszono laureatów 10. już edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusze Muzyki Polskiej 2020. Wśród nich znaleźli się Bartek Wąsik i Aleksander Nowak. Warto przypomnieć, że nad wydarzeniem, organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, patronat objęło Polskie Radio, a w tym roku po raz pierwszy gala była obecna równocześnie w TVP Kultura, w radiu oraz w internecie.
Lutosławski Piano Duo
Lutosławski Piano DuoFoto: Piotr Piorun

Koryfeusz_Muzyki_Polskiej_Laureaci_fot. Marta Ankiersztejn 1200.jpg
Wręczono Koryfeusze Muzyki Polskiej 2020

Koryfeusz był przewodnikiem chóru w teatrze starogreckim: wyznaczał chórzystom tempo, wysokość dźwięku, wygłaszał także najtrudniejsze kwestie. Czy laureaci tegorocznych nagród to także swoiści przewodnicy po meandrach współczesnej polskiej sztuki? Możemy się spodziewać, że tak, są to bowiem postaci wybitne.


Posłuchaj
48:43 2020_11_15 17_09_11_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Koryfeusze Muzyki Polskiej 2020 Bartek Wąsik i Aleksander Nowak (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

Za Wydarzenie Roku kapituła uznała premierę opery "Drach" Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE, doceniając jej autora za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego. 

– Nie odbieram tej nagrody jako nagrody wyłącznie dla siebie, ponieważ za tym wydarzeniem stoi cała grupa osób z wykonawcami na czele. Ale również cały festiwal i jego organizatorzy - tłumaczy kompozytor muzyki, Aleksander Nowak. – A dla mnie nagroda jest ważnym sygnałem, że to, co robię, ma sens, ktoś to dostrzega – dodaje.

Libretto opery "Drach" wg własnej powieści napisał Szczepan Twardoch. – Współpraca z autorem żyjącym i będącym pisarzem z krwi i kości wydawało mi się wyzwaniem wartym podjęcia. Cieszę się, że już po raz kolejny mi się to udało – mówi kompozytor, który wcześniej współpracował już z Olgą Tokarczuk.

Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020/YouTube Instytut Muzyki i Tańca


Nagrodę w kategorii Osobowość Roku otrzymali pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik, którzy już od 20 lat tworzą Lutosławski Piano Duo. Artystów doceniono za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.

Oboje są także członkami kwartetu Kwadrofonik. – Jako duet gramy muzykę komponowaną na cztery ręce lub dwa fortepiany od barokowej po współczesną zaś Kwadrofonik zrodził się z chęci tworzenia własnych światów muzycznych – tłumaczy Bartek Wąsik. – To bardzo cenne dla nas, bo zamykanie się w muzyce klasycznej byłoby jak przebywanie w szczelnie zakręconym słoiku – dodaje.

– Kwadrofonik to nasz duet plus duet perkusyjny, czyli dziwny kwartet, jakich na świecie wiele nie ma. Zaprowadziło nas to ku innym artystom, niekoniecznie związanym z muzyką klasyczną – opowiada Bartek Wąsik. – Współpracowaliśmy już m.in. z Adamem Strugiem, Dorotą Miśkiewicz, Arturem Rojkiem, Janem Komasą. A w tym roku nagraliśmy z Melą Koteluk płytę "Astronomia poety. Baczyński" – wylicza.

Mela Koteluk & Kwadrofonik – Astronomia (Official Music Video)/YouTube Warner Music Poland


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 17.09

pr

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepan Twardoch: przeszedłem przyspieszony kurs pisania librett

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:41
- Kiedy Alek Nowak zapytał mnie, czy nie napisałbym libretta do opery, to było dla mnie tak, jakby mnie zapytał, czy nie zechciałbym zatańczyć w balecie. Odmówiłem - o swojej pracy przy utworze "Drach. Dramma per musica" opowiadał w Dwójce prozaik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań: opera w remoncie, zespół w drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:00
Remont generalny sceny poznańskiego Teatru Wielkiego, który właśnie skończył 110 lat, ma potrwać aż 18 miesięcy. Czy to oznacza, że artyści idą na bezrobocie? Bynajmniej! To będzie dla nich bardzo aktywny czas – ze swoim repertuarem wyruszają w podróż po Polsce.
rozwiń zwiń