Osiecka to fajna dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 18:15
"Ale Osiecka to fajna dziewczyna – skądkolwiek ją wygonią, znajdzie sposób, żeby swoje powiedzieć (…) w "Podwieczorku przy mikrofonie" przemyciła rosyjską piosenkę "Murka" – świetnie ją przełożywszy (…) Tekst jest najwyraźniej z czasu wojny domowej – "Murka, miła Murka, dziewczyna zła, zdradziła swą ferajnę, poszła do roboty w Czeka – za co zginąć musi (…) – Ciekawa jestem, jak długo pozwolą śpiewać tę znakomitą piosenkę" – notowała w "Dzienniku" z 10 stycznia 1965 roku Maria Dąbrowska.
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka Foto: PAP/CAF/Erazm Ciołek

PAP Agnieszka Osiecka 1200.jpg
Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

Od ubiegłej niedzieli, 3 stycznia, towarzyszymy w MBK serialowi TVP "Osiecka". Patronujemy mu, ale nie tylko z obowiązku postanowiliśmy przyjrzeć się nie tyle samemu serialowi, ile jego kontekstowi, procesowi jego powstawania oraz – oczywiście – szerzej porozmawiać o Osieckiej samej. Nasze spotkania stanowiło rodzaj uzupełnienia do tego, co w filmie można było pokazać. 

Zmieścić w trzynastu 45-minutowych odcinkach ponad 40 lat życia jest zadaniem niewykonalnym. Serial, jak każdy rodzaj sztuki, rządzi się swoimi prawami, serial biograficzny – także, i wiele z historii życia jego bohaterów wymyka się obrazowi i strukturze dramaturgicznej. Liczy się akcja, postaci poznajemy poprzez spektakularne, "atrakcyjne" wydarzenia, relacje ze współbohaterami. 

My, zapraszając twórców czy uczestników serialu, spróbowaliśmy z różnych stron przyglądać się Agnieszce Osieckiej. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że jest ona od kilkudziesięciu lat obecna w Trójce, a więc kontynuowaliśmy tylko naszą o niej opowieść. To trójkowa "neverending story".


Posłuchaj
49:26 2021_01_10 17_09_16_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Jeszcze o serialu "Osiecka" (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

Oglądamy serial z zaciekawieniem, czując się prawdziwymi partnerami w rozmowach o niej i jej świecie. Nie krytykujemy serialu, tylko dajemy sobie prawo do dyskusji o nim. Ci, którzy znali Agnieszkę Osiecką lepiej niż my, mają naturalnie prawo do krytycznych uwag.

Kadr z serialu "Osiecka". Z prawej – Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka  Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Z prawej – Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka Foto: mat. promocyjne

– Nasz obraz Agnieszki jest siłą rzeczy subiektywny, bo obiektywnego jej obrazu nikt nie posiada: każdy ma swój punkt widzenia, swoja wersję. Kiedy rozmawialiśmy z Maciejem jeszcze przed realizacją serialu, to zawsze było wiadomo, że są różne prawdy o Osieckiej – mówił reżyser serialu, Robert Gliński.

– Ten serial pokazuje pewien pejzaż kulturalny Polski za czasów PRL, pokazuje historię inteligencji tamtego okresu. Myślę, że udało się złapać kawałek prawdy, oczywiście też subiektywnej, o tamtych czasach. I to jest bardzo istotne – dodał.

Kadr z serialu "Osiecka". Magdalena Popławska jako Agnieszka Osiecka oraz Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Magdalena Popławska jako Agnieszka Osiecka oraz Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora Foto: mat. promocyjne


– Na pewno będzie dużo sporów i dyskusji. Bo, jeśli ktoś istnieje, a potem nie istnieje, to jest zjawisko zero-jedynkowe. Ale, jak napisała w "Czułym narratorze" Olga Tokarczuk, "istnieją istnienia z krainy metaksy", czyli krainy "pomiędzy". W taki sposób istnieją np. Sokrates, Mozart i Salieri z "Amadeusza", Szekspir z "Zakochanego Szekspira" i inni – tłumaczył scenarzysta Maciej Wojtyszko. – Pewną częścią przylegają do siebie, którzy pisali, tworzyli, a pewną – są hipotezą reżyserów, scenarzystów.

Osiecka – Zwiastun/YouTube TVP VOD

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny
Autorzy: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 17.09

Barbara Marcinik

Czytaj także

Serial "Osiecka" przed premierą. W Trójce piosenki, wspomnienia, rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
Jest nazywana "Pierwszą damą polskiej piosenki". Nie bez powodu: spod jej pióra wyszło ponad dwa tysiące piosenek, z których spora część stała się przebojami śpiewanymi przez cała Polskę. Historii jej życia – niezwykłej, zagmatwanej i burzliwej – poświęcony jest serial "Osiecka", który zadebiutuje na antenie TVP1 już 25 grudnia. A Trójka jest jego patronem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Popławska: trudno streścić życie Osieckiej w 13 odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:30
- Mam nadzieję, że w związku z tym serialem, ludzie sięgną jeszcze raz po książki Agnieszki Osieckiej, po jej twórczość, ale też po książki o niej. To wyjątkowa, pełna sprzeczności postać  - mówi w "Kulturze przy kawie" Magdalena Popławska, z którą rozmawialiśmy o jej roli w nowym serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Rycembel o roli w serialu "Osiecka": gigantyczny strach i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 09:40
- Agnieszka Osiecka była mi znana z tekstów, które pisała do piosenek. To było wszystko, co o niej wiedziałam. Nie wiem, czy kiedyś była mi bliska, ale podczas przygotowań do pracy nad serialem rzeczywiście bardzo się zbliżyłyśmy. Bardzo mnie zafascynowała. Zafascynowały mnie jej powieści, wiersze, bo ją po prostu poznałam - mówi w "Kulturze przy kawie" Eliza Rycembel odgrywająca rolę "młodej" Agnieszki Osieckiej w serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń