Kulturalna podróż z "MBK"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 17:08
Luty nie zaczął się dobrze. W środowy wieczór w świat popłynęła wiadomość z Krakowa o odejściu, po długiej chorobie, WISŁAWY SZYMBORSKIEJ.
Audio
Kulturalna podróż z MBK
Foto: Wojciech Dorosz

I – znalazło się miejsce dla poetki w programach nie tylko kulturalnych i nie tylko nocnych. To prawda, że autorka "Końca i Początku" starała się żyć w cieniu swoich wierszy, nie była więc osobą medialną. Teraz jej niemedialność stała się medialna, wbrew pewnie jej woli… My, staraliśmy się od 1996 roku podążać dyskretnie za jej poezją, podróżami, nagrodami. I – dziś – oddamy jej głos, otwierając "Magazyn", po czym powrócimy do zaplanowanych wcześniej zajęć.

W tę sobotę TEATR POLSKI w BYDGOSZCZY dał premierę Burzy wg Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, w reżyserii MAI KLECZEWSKIEJ.

W studiu Radia PiK gościliśmy (jeszcze przed premierą) reżyserkę, jej dramaturga – ŁUKASZA CHOTKOWSKIEGO oraz dyrektorów: PAWŁA ŁYSAKA i PAWŁA SZTARBOWSKIEGO. Spotkaliśmy się, by porozmawiać o metodzie, jaką Maja Kleczewska "otwiera" teksty klasyków.

 

Na przełomie marca i kwietnia w Alwerni pod Krakowem odbędzie się prapremiera Pasji wg Św. Łukasza KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO w reżyserii GRZEGORZA JARZYNY. Dyrektor NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO – MICHAŁ MERCZYŃSKI opowiedział mi o genezie pomysłu, a kompozytor i reżyser krótko skomentowali wspólne przedsięwzięcie. A ja Państwu wszystko, co zostało nagrane, przekażę. Krzysztof Penderecki - Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza na 3 chóry

Usłyszymy także dzisiaj MARIĘ SEWERYN – jedną z naszych ulubionych aktorek , którą zaprosiliśmy do przeczytania biografii… SERGE’A GAINSBOURGA. Prapremiera – u nas – jutro w paśmie przedpołudniowym. Myślę, że tak "rockendrollowej" lektury jeszcze nie mieliśmy!

Maria
Maria Seweryn czyta biografię Gainsbourga


Mimo, że to literatura faktu, podobnie jak w paśmie wieczornym (od tygodnia "Tajny Dziennik" Mirona Białoszewskiego w interpretacji Wojciecha Pszoniaka), jakże inna, nie tylko za sprawą innego gatunku. Proszę posłuchać.Zapraszam w niedzielę tuż po 19, Baszka Marcinik