Premiery teatralne 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 14:00
Byliśmy już w warszawskiej IMCE i Nowym Teatrze. Dziś "Magazyn Bardzo Kulturalny" odwiedzi Teatr Ateneum (Warszawa), Operę Bałtycką (Gdańsk) i Teatr Polski w Bydgoszczy.
Audio
Próba spektaklu Ja, Feuerbach. Piotr Fronczewski, Grzegorz Damięckifot. Bartek Warzecha
Próba spektaklu "Ja, Feuerbach". Piotr Fronczewski, Grzegorz Damięcki fot. Bartek WarzechaFoto: mat. prom.

Dawno nie odwiedzaliśmy (najbliżej nas położonego) Teatru im. Jaracza w Warszawie. Nie możemy jednak przeoczyć premiery w reżyserii… Piotra Fronczewskiego i z nim – w roli głównej. "JA, FEUERBACH” (Tankreda Dorsta) – może nie pamiętałby nikt tego tytułu, gdyby nie spektakl z Teatru Dramatycznego (1988), wyreżyserowany i zagrany przez Tadeusza Łomnickiego. Mityczne spektakle bywają przekleństwem dla teatru, ale Piotr Fronczewski zdecydował się i 2 lutego – premiera w Teatrze Ateneum, w którym spotkałam się z Tadeuszem Nyczkiem – kierownikiem literackim tego teatru. W audycji odnajdziemy ponadto pewną archiwalną ciekawostkę.

Skrzypce
Skrzypce Rotszylda/Gracze

W Gdańsku natomiast bywamy relatywnie często, ale nie w Operze Bałtyckiej. Nadrabiamy zaległości, nie bardzo poświęcając się, gdyż ciekawi jesteśmy "dyptyku” : "Skrzypce Rotszylda"Benjamina Fleischmanna (i D. Szostakowicza), na podstawie opowiadania Czechowa w reżyserii Marka Weissa oraz "Gracze" Szostakowicza i Krzysztofa Meyera wg Gogola, w reżyserii… Andrzeja Chyry. Premiera – 26 stycznia. Obu panów gościłam w studiu Radia Gdańsk.

Próba
Próba "Wiśniowego sadu"

O Teatrze Polskim w Bydgoszczy rozmawiamy często i – zazwyczaj – z Pawłem Sztarbowskim – zastępcą dyrektora tego teatru. Tak i tym razem. Dowiemy się, jakie plany ma ten ambitny i wyraziście rysujący się na mapie bardzo kulturalnej teatr. Najbliższa premiera – to – "Wiśniowy Sad" w reżyserii Pawła Łysaka – 2 lutego.


Reasumując: dwa razy Czechow i … dwa debiuty reżyserskie sławnych aktorów!
Zapraszamy o godz. 19.00.
Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca.