X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławomir Mrożek o swojej ostatniej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 10:00
Inspiracją do powstania "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama" była piosenka, którą dramaturg usłyszał podczas wycieczki na półwysep Jukatan.
Audio
  • "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" - najnowszy dramat Sławomira Mrożka (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego Radia.
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego Radia.Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Premiera sztuki miała miejsce na początku czerwca w warszawskim Teatrze Polskim. Dramat wyreżyserował Jarosław Gajewski. - Dwa lata temu napisałem słuchowisko dla Polskiego Radia pt. "Mołotow”. Zobacz prace nad słuchowiskiem >>> Jakiś miesiąc później napisałem sztukę dla teatru, to coś zupełnie innego - opowiadał Sławomir Mrożek wspominając pracę nad dramatem.

Wśród bohaterów sztuki rozgrywającej się w Raju jest tytułowa żona Adama - Lilith, z którą - według  podań - mężczyzna związał się zanim poznał Ewę. Pojawia się też reprezentant Boga - biskup oraz diabeł.

"Karnawał czyli pierwsza żona Adama" dzieje się latem, wtedy jak wyznał prozaik, jest dla niego drugi karnawał, bo w czerwcu... obchodzi urodziny. Co jeszcze Sławomir Mrożek zdradził Baszce Marciniak, dowiesz się słuchając "Magazyn Bardzo Kulturalny" .

Gość audycji mówił jednak nie tylko o pracy nad sztuką, ale opowiadał również o powstającym Maison de l'Ecriture na szwajcarskiej wsi swoistym Centrum Mrożka. Artysta przekazał tam swój dorobek: wszystkie powstałe sztuki, a także rysunki. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 czerwca. Ośrodek jak przypomina literat powstał staraniem Wiery i Jana Michalskich.

Naszymi gośćmi byli także: pan Jarosław Gajewski, pracujący nad "Karnawałem" w Teatrze Polskim w Warszawie oraz autor eseju na temat tej sztuki opublikowanego w Dialogu - Janusz Majcherek.

Do wysłuchania audycji zapraszają Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

Rozmowa została wyemitowana na antenie Trójki na początku kwietnia 2013 roku.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 19.

Czytaj także

Sztuki odnalezione Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:56
Sześć nieznanych dotąd szerszej publiczności sztuk Sławomira Mrożka znalazło się w tomie "Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze", który właśnie trafia do księgarń.
rozwiń zwiń