Sławomir Mrożek o swojej ostatniej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 10:00
Inspiracją do powstania "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama" była piosenka, którą dramaturg usłyszał podczas wycieczki na półwysep Jukatan.
Audio
  • "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" - najnowszy dramat Sławomira Mrożka (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego Radia.
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego Radia.Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Premiera sztuki miała miejsce na początku czerwca w warszawskim Teatrze Polskim. Dramat wyreżyserował Jarosław Gajewski. - Dwa lata temu napisałem słuchowisko dla Polskiego Radia pt. "Mołotow”. Zobacz prace nad słuchowiskiem >>> Jakiś miesiąc później napisałem sztukę dla teatru, to coś zupełnie innego - opowiadał Sławomir Mrożek wspominając pracę nad dramatem.

Wśród bohaterów sztuki rozgrywającej się w Raju jest tytułowa żona Adama - Lilith, z którą - według  podań - mężczyzna związał się zanim poznał Ewę. Pojawia się też reprezentant Boga - biskup oraz diabeł.

"Karnawał czyli pierwsza żona Adama" dzieje się latem, wtedy jak wyznał prozaik, jest dla niego drugi karnawał, bo w czerwcu... obchodzi urodziny. Co jeszcze Sławomir Mrożek zdradził Baszce Marciniak, dowiesz się słuchając "Magazyn Bardzo Kulturalny" .

Gość audycji mówił jednak nie tylko o pracy nad sztuką, ale opowiadał również o powstającym Maison de l'Ecriture na szwajcarskiej wsi swoistym Centrum Mrożka. Artysta przekazał tam swój dorobek: wszystkie powstałe sztuki, a także rysunki. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 czerwca. Ośrodek jak przypomina literat powstał staraniem Wiery i Jana Michalskich.

Naszymi gośćmi byli także: pan Jarosław Gajewski, pracujący nad "Karnawałem" w Teatrze Polskim w Warszawie oraz autor eseju na temat tej sztuki opublikowanego w Dialogu - Janusz Majcherek.

Do wysłuchania audycji zapraszają Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

Rozmowa została wyemitowana na antenie Trójki na początku kwietnia 2013 roku.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 19.

Zobacz także

Czytaj także

Sztuki odnalezione Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 13:56
Sześć nieznanych dotąd szerszej publiczności sztuk Sławomira Mrożka znalazło się w tomie "Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze", który właśnie trafia do księgarń.
rozwiń zwiń