Marek Kondrat i "Sonety" Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 00:22
Pierwsze w maju tego roku wydanie "Magazynu Bardzo Kulturalnego" będzie specjalne. Zamykamy nim poniekąd "wielką majówkę", należy się więc nam coś szczególnego.
Audio
  • Marek Kondrat i "Sonety" Szekspira (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Marek Kondrat i Sonety Szekspira
Foto: mat. prom.

Oto historia tego wydania. W 2011 roku Wydawnictwo a5 Państwa Krystyny i Ryszarda Krynickich opublikowało w serii Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 tom 12 czyli… "Sonety" W. Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka, z jego wstępem i w jego opracowaniu.


W dwa lata później - czyli w najbliższych dniach (premiera zapowiedziana jest na 16 maja, podczas Targów Książki w Warszawie) – ukazuje się płyta z wybranymi przez… Marka Kondrata 46 sonetami spośród 154 składających się na ich zbiór. Marek Kondrat przyjął nasze zaproszenie i będzie gościem specjalnym tego specjalnego wydania MBK! I, jeżeli myślimy, że tylko o poezji Szekspira będziemy rozmawiali, to mylimy się… I to jest kolejna niespodzianka.

To jednak – nie wszystko. Będąc przed tygodniem w Gdańsku, poprosiłam o rozmowę o "Sonetach" Szekspira dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – prof. Jerzego Limona. I nie była to rozmowa "grzeczna” czy "szkolna”! W Gdańsku także spotkałam się podczas "Odnalezionego w Tłumaczeniu" z … Adamem Zagajewskim , współtworzącym wraz m.in. ze Stanisławem Barańczakiem Nową Falę pod koniec lat 60. Nie mogłam była nie poprosić poety o wypowiedź na temat tłumaczeń Stanisława Barańczaka . I – w takim towarzystwie – proponuję – spędźmy wieczór piątego maja.
Mam jeszcze jedną propozycję. W przyszłym tygodniu prof. David Malcolm wraz ze swoimi młodymi kolegami z Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza: "Back 2 Sopot" - na spotkania "Between – Pomiędzy". Posłuchajmy, co w tym roku wydarzy się w Sopocie pomiędzy 13 a 19 maja.

Dla Państwa – od 20.00. – egzemplarze "Sonetów” wraz z … płytą – od Wydawnictwa a5!

Zapraszam na "Magazyn Bardzo Kulturalny" w niedzielę 5 maja o godz. 19.00 i życzę przepięknego maja. Za maturzystów trzymamy kciuki.

Baszka Marcinik oraz Wojtek Dorosz - wydawca

Zobacz więcej na temat: literatura Marek Kondrat

Czytaj także

Benefis Marka Kondrata w radiowej Trójce (zobacz wideo!)

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 14:00
- To jest moje radio - wyznał znakomity aktor po zakończeniu jubileuszowej uroczystości.
rozwiń zwiń