X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energetyka jądrowa: 64 proc. Polaków chce elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:25
Coraz bliżej do zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Jednocześnie, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w polskim społeczeństwie zdecydowanie wzrasta akceptacja dla tej inwestycji.
Audio
  • Poalcy coraz bardziej akceptują rozwój energetyki jądrowej - wynika z badań Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. /Elżbietą Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Elektrownia atomowa (zdjęcie ilustracyjne)
Elektrownia atomowa (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sxc.hu

–Prawie 64 proc. Polaków opowiada się za wykorzystaniem energetyki jądrowej w Polsce , z czego poparcie średnie to 43,2 proc. a zdecydowane – 20,7 procent, mówi Zuzanna Nowak z Instytutu.

Badanie było co prawda robione w kwietniu, gdy Polacy zaczęli bardziej obawiać się o bezpieczeństwie energetycznym w związku z konfliktem na Ukrainie, ale zmienia się też postrzeganie energetyki jądrowej. – Obecnie dominuje pogląd, że nasze bezpieczeństwo energetyczne oparte jest na węglu, ale nie jest to horyzont długoterminowy, mówi Nowak.

Ekspert: Węgiel nie wystarczy, potrzebna nam elektrownia jądrowa

Źr. TVN/x-news

Tymczasem w styczniu rząd przyjął program polityki energetycznej i jest on zbieżny z odczuciami Polaków, akceptującymi energetykę jądrową.

Jak mówi Tomasz Nowacki z ministerstwa gospodarki, są trzy warunki, które trzeba spełnić aby z sukcesem zrealizować budowę elektrowni atomowej w Polsce. – Musi być współpraca wszystkich zainteresowanych – z jednej strony rządu, następnie inwestora a do tego konieczna jest akceptacja społeczna – mówi Nowacki.

Marcin Ciepliński, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Polskiej Grupie Energetycznej mówi, że struktura wytwarzania energii w koncernie jest odbiciem jeden do jednego wytwarzania energii w Polsce. Jak mówi, nie można uzależnić się w energetyce od jednego kierunku rozwoju.

Projekt polityki energetycznej Polski do 2050 r. zakłada, że w połowie XXI wieku, ok. 15 proc. energii produkowanej w kraju będzie pochodziło z elektrowni jądrowych.

Z badania PISM wynika, że najwięcej zwolenników ma rozwój odnawialnych źródeł energii, na drugim miejscu znajduje się energetyka jądrowa.

Elżbieta Mamos, jk

Zobacz więcej na temat: energetyka energia atomowa

Czytaj także

Energetyka: Polska buduje monokulturę węglową

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 21:43
15 mld zł wyda Polska przez najbliższe 7 lat na bloki węglowe. Nadal to paliwo pozostaje najbardziej konkurencyjnym kosztowo źródłem energii. Na pytanie, czy Polska może wykorzystać doświadczenia z tym paliwem innych krajów europejskich, odpowiada Maciej Sokołowski z Instytutu Europa na Uniwersytecie w Bazylei, w audycji Bardzo Ważny Projekt Radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska elektrownia atomowa: za dwa lata poznamy technologię, sposób finansowania

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:04
Jest szansa, że na początku 2015 r. rozpocznie się proces wyboru firm odpowiedzialnych m.in. za wybór technologii, budowę i sfinansowanie pierwszej polskie elektrowni atomowej. Wybór konsorcjum firm, nazywany procesem zintegrowanym, może potrwać 2 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile atomu będzie w polskiej energetyce w 2050 r.?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 18:39
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt "Polityki energetycznej Polski do 2050 r.", w którym sporo miejsca poświęcono m.in. rozwojowi energetyki jądrowej. Jeden z omawianych scenariuszy mówi o 45-60 proc. energii pochodzącej z elektrowni jądrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa elektrowni atomowej: wzrasta poparcie społeczne dla projektu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 16:09
64 procent ankietowanych w badaniu przeprowadzonym dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pozytywnie odnosi się do budowy elektrowni atomowej nad Wisłą. Z kolei przeciw atomowi jest prawie 25 procent Polaków.
rozwiń zwiń