X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zobacz, jak żyją ludzie-ryby

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 20:00
- Bardzo chciałam, żeby to była historia uniwersalna. Gdy odkryłam to miejsce, spotkałam na środku morza małą łódeczkę, w której siedział chłopiec. Było to dla mnie przedziwne. Co to małe dziecko tam robi? - mówiła reżyserka Eliza Kubarska, wspominająca początek pracy nad filmem "Badjao. Duchy z morza".
Audio
  • Zobacz jak żyją ludzie-ryby (Trójkowo, filmowo)
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.Foto: David Kaszlikowski

Jak się okazało, chłopiec nie był sam. - 20-30 metrów pod wodą był jego ojciec, uprawiający bardzo trudną i niebezpieczną sztukę nurkowania, łamiąc wszelkie zasady bezpieczeństwa. To także historia o ginącym ludzie, tym bardziej więc chciałam ją pokazać - mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego. - Chcieliśmy wrócić do klasycznego filmowania dokumentu, dać Badjao głos, żeby sami o sobie opowiedzieli - podkreśla reżyserka filmu, który można zobaczyć na trwającym festiwalu Planete+ Doc.

Badjao. Poznaj tajemnice ludzi ze skrzelami!

Jak wyjaśnia, Badjao to lud, który mieszka właściwie na morzu, zamieszkując tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Jego członkowie mają niesamowite zdolności podwodne. - Mówiłam na nich ludzie-ryby, bo byłam nie tylko pod ogromnym wrażeniem tego, jak długo mogą wytrzymać pod wodą, ale i jak komfortowo się tam czują - przyznaje Eliza Kubarska.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Dla producentki obrazu Moniki Braid w projekcie filmowym intrygująca była też swoista ironia. - To region bardzo atrakcyjny dla turystów. Przyjeżdżają tam ludzie, którzy wydają ogromne pieniądze, aby nauczyć się nurkować, aby odpoczywać tam. Jednocześnie ignorują ludzi, którzy tam żyją i są doskonali, jeśli chodzi o umiejętności podwodne - ocenia gość "Trójkowo, filmowo".

Film powstawał kilka lat. - Przyzwyczaiłyśmy się do tego, że realizacja filmu dokumentalnego trwa 3-4 lata, wiążę się to także z finansami, które spływają bardzo wolno lub nie spływają wcale - przyznaje reżyserka "Badjao. Duchy z morza". W przypadku tego obrazu finanse były kluczowe. - Realizacja wymagała wielu powrotów na Borneo. Z pełną ekipą: z operatorem Piotrem Rosołowskim, z operatorem zdjęć podwodnych Lizą Strachmeier i dźwiękowcem mogliśmy pojechać tam dopiero w 2013 roku - dodaje Monika Braid.

W audycji nadawanej z Kinoteki, gdzie trwa 11. edycja Planete+ Doc Film Festival naszymi gośćmi byli także dyrektor imprezy Artur Liebhart i Weronika Adamowska, którzy opowiadali o tym niezwykłym wydarzeniu. Rafael Lewandowski wspominał natomiast pracę nad swoim filmem "Minkowski | Saga", który także można zobaczyć na festiwalu odbywającym się w Warszawie i Wrocławiu.

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę między 14.00 a 15.00.

gs/mc

Czytaj także

Agnieszka Grochowska: nie miałam szczęścia do czarnych charakterów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:21
Na premierę kinową czeka obraz Zbigniewa Zanussiego "Ciało obce", w którym aktora po raz pierwszy gra negatywną postać. - Gdy przeczytałam scenariusz, zastanawiałam się czy reżyser nie pomylił się proponując mi tę rolę. Gram tam szefową korporacji, osobę wyjątkowo niemiłą, która cały czas manipuluje ludźmi - mówi laureatka Nagrody. im Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Kolberger: moje ulubione narzędzie to ironia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 12:07
- Robię filmy o rzeczach, które są blisko mnie i które znam. Czerpię troszkę z siebie, trochę z rodziny i znajomych. Jestem obserwatorem, bardziej odtwórcą niż twórcą - mówi Julia Kolberger w audycji "Fajny film". Autorka obrazu "Mazurek" była gościem Ryszarda Jaźwińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Camille Claudel 1915". Tragiczna historia rzeźbiarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:20
"Camille Claudel 1915" to nowy film Bruno Dumonta. - To właściwie nowa twarz reżysera, który postanowił nas teraz zaskoczyć. Wcześniejsze jego filmy pokazywały wypracowany styl, który m.in. charakteryzował się pracą z aktorami nieprofesjonalnymi. Tym razem w roli głównej wystąpiła Juliette Binoche - mówi Joanna Łapińska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dystrybutora obrazu.
rozwiń zwiń