Tomasz Raczek o sztuce oglądania i… słuchania filmów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 18:00
Krytyk filmowy i dziennikarz wydał książkę "KINOPASSANA. Sztuka oglądania filmów" oraz płytę "Sztuka słuchania filmów. Przeboje". W Trójce mówił m.in. dlaczego zdecydował się zająć muzyką i co oznacza wyraz Kinopassana.
Audio
  • Tomasz Raczek o sztuce oglądania i… słuchania filmów (Trójkowo, filmowo)
Tomasz Raczek w studiu Polskiego Radia
Tomasz Raczek w studiu Polskiego Radia Foto: A.Szozda/PR

Sygnowana jego nazwiskiem płyta to zbiór przebojów filmowych. - Staram się namówić wszystkich, aby przeboje potraktować jak linki łączące nas z filmami kiedyś obejrzanymi. Moją obsesją jest, żeby nie utożsamiać kina z Hollywood. Dlatego zadbałem o to, żeby na płycie były piosenki z całego świata - dodał.

Tomasz Raczek wydał także książkę, której tytuł zawiera wymyślony przez niego wyraz. - Pojęcie Kinopassana stworzyłem będąc pod wrażeniem starożytnej sztuki medytacji, która zresztą sam uprawiam, czyli Vipassana. Kinopassana oznacza pokazywać przez film samego siebie dokładnie takim, jakim jestem. Bo o rzeczach trudnych łatwiej jest mówić przy pomocy kina - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Tomasz Raczek opowiada m.in. co łączyło Polę Negri i Adolfa Hitlera. Wśród gości audycji byli także: Małgorzata Borychowska (mówiła o najbliższych premierach kinowych), Mariusz Szczygieł (opowiadał o filmie "Gottland"), a także Jagoda Murczyńska i Jakub Królikowski (organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków).

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadził: Ryszard Jaźwiński
Goście:Tomasz Raczek, Małgorzata Borychowska, Mariusz Szczygieł, Jagoda Murczyńska i Jakub Królikowski
Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 14.05

(ei/fbi)