"Między nami dobrze jest", czyli taki teatr w kinie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 18:25
Reżyser Grzegorz Jarzyna i aktorka Aleksandra Popławska opowiadali w Trójce o przeniesieniu do kina sztuki "Między nami dobrze jest". Tłumaczyli też, dlaczego dramat trafił na wielki ekran.
Audio
  • Aleksandra Popławska i Grzegorz Jarzyna o filmie "Między nami dobrze jest" i Waldemar Krzystek o "Fotografie" (Trójkowo, filmowo)
Aleksandra Popławska zagrała jedną z głównych ról zarówno w sztuce jak i w adaptacji filmowej Między nami dobrze jest
Aleksandra Popławska zagrała jedną z głównych ról zarówno w sztuce jak i w adaptacji filmowej "Między nami dobrze jest" Foto: mat. prom.

Spektakl "Między nami dobrze jest" premierę w TR Warszawa miał w 2009 r. Sztuka, opowiadająca o polskim społeczeństwie czasu transformacji, została napisana przez Dorotę Masłowską.

Występująca w filmie Aleksandra Popławska przyznała, że oswojeni z twórczością Doroty Masłowskiej aktorzy na pomysł adaptacji kinowej zareagowali entuzjastycznie. - To nasz ukochany spektakl, więc dobrze, że można go było zapisać w takiej formie - przyznała Aleksandra Popławska.

Od słów do prawdy o nas. Masłowska i Jarzyna o nowym filmie>>>

A dlaczego dramat został zekranizowany? - Bo to dla nas istotny tekst, który dotyczy rzeczywistości. Poza tym fascynuje mnie droga pomysłów artystycznych przez różne miejsca prezentacji i różne wyobrażenia - mówił reżyser spektaklu i filmu Grzegorz Jarzyna. I dodał, że to nie jest film, ale to też nie teatr telewizji. - To taki teatr w kinie.

Obraz nie był kręcony w teatrze, ale w... wielkiej blaszanej hali. Wersja kinowa, jak zapewniają twórcy, nie znudzi nawet tych, którzy widzieli spektakl. Adaptację filmową od scenicznej różni m.in. zakończenie.

***

Tytuł audycji: Trójkowo filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński

Goście: Aleksandra Popławska (aktorka), Grzegorz Jarzyna (reżyser), Waldemar Krzystek (reżyser), Ewa Puszczyńska (Opus Film)

Data emisji: 11.01.2015
Godzina emisji: 14.05

(ei,tj)

Czytaj także

Przed debiutem, po debiucie. Aktorzy w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 12:32
Ostatnie lata, szczególnie ten kończący się już rok, to w polskim kinie wysyp młodych aktorów. Ryszard Jaźwiński rozmawiał ze wschodzącymi gwiazdami kina i teatru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy ranking Pedro Almodóvara!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 18:00
Pedro Almodóvar ogłosił swój ranking najlepszych filmów niehiszpańskojęzycznych 2014 roku. Na pierwszym miejscu jego listy znalazła się "Ida".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielkie oczy" - zaskakujący powrót Tima Burtona

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 14:00
- To zwrot w twórczości Tima Burtona, zarówno pod kątem estetyki, jak i podejmowanego tematu - mówi Paweł Fiłonowicz z Forum Film Poland o najnowszym filmie Burtona "Wielkie oczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Whiplash" - okrutna droga do doskonałości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 14:40
- To bardzo ważny film amerykański, który zdobył główną nagrodę i nagrodę jury zeszłorocznego festiwalu w Sundance - mówi Urszula Śniegowska, dyrektor American Film Festival.
rozwiń zwiń