X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Hiszpanka", czyli prawda czasu i prawda ekranu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 20:00
- Chcieliśmy zrobić film, który będzie intensywny, sensualny, który będzie zachwycać i zabierać widzów do innego świata - mówi o "Hiszpance" reżyser Łukasz Barczyk.
Audio
  • "Hiszpanka", czyli prawda czasu i prawda ekranu (Trójkowo, filmowo)
Kadr z film Hiszpanka. Na zdjęciu Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska
Kadr z film "Hiszpanka". Na zdjęciu Jakub Gierszał i Patrycja ZiółkowskaFoto: mat. promocyjne

"Hiszpanka" to opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. "Hiszpanka" korzysta z konwencji kina sensacji i kryminału. Odwołuje się do kina epoki - niemieckiego ekspresjonizmu i atmosfery epoki - wszechobecnego poczucia schyłku starego świata i narodzin nowego, lęku przed zmianą i zarazem dążenia do niej.

Bohaterami "Hiszpanki" są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Pośród nich zarówno zanurzeni w mistycyzmie i spirytyzmie polscy teozofowie, jak i racjonalni poznańscy przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy planujący polską niepodległość ze zdumiewającą precyzją. "Hiszpanka" ma wielu bohaterów, a zatem i wiele twarzy. Nie jest pomnikiem powstańców, lecz żywym obrazem tamtych czasów - codziennych wyborów, konfliktów, politycznych i społecznych realiów. Na tym tle odbywa się walka o Polskę. Polskę rozumianą nie tylko jako ojczyznę Polaków, ale także jako znak nowych czasów, nowego ładu w Europie.

- Wiele osób mówi, że film jest dziwny, że aktorzy dziwnie grają. Wcale tak nie jest, trzeba sobie po prostu wyobrazić, jak wyglądał świat w 1918 roku, jak ludzie wtedy siedzieli, chodzili, mówili czy jak się zachowywali - tłumaczy Łukasz Barczyk. - Uważam, że błędne i fałszywe jest robienie filmów historycznych w nastroju współczesnym, z dzisiejszą manierą bycia, udających dzisiejszą prawdę. My stworzyliśmy film, który tworzy inną prawdę. Ona wystaje, kłuje, drażni, bo jesteśmy przyzwyczajeni do filmów realistycznych - dodaje reżyser.

- Chcieliśmy wspomnieć Polskę z 1918 roku jako przepiękną przestrzeń - podkreśla Karina Kleszczewska. - Chcieliśmy też zrobić film, który dzieje się na wielu płaszczyznach. Dlatego w kadrze pracują wszystkie plany, film zbiera całe społeczeństwo i pokazuje nam pewien obraz przeszłości - dodaje autorka zdjęć do "Hiszpanki".

W audycji rozmawialiśmy również:

- z Arkadiuszem Jakubikiem o "Carte Blanche",
- z Małgorzatą Kostro o "Cudach",
- z Piotrem Śmiałowskim o 5. urodzinach Fototeki i przeglądzie filmów o fotografii w Iluzjonie Filmoteki Narodowej.

***

Tytuł audycji: Trójkowo filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński

Data emisji: 25.01.2015

Godzina emisji: 14.05

(mk/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: FILM kino Ryszard Jaźwiński

Czytaj także

Bohater Koterskiego, Adaś Miauczyński inteligentem III Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 14:05
- "Dzień świra" to film, który doskonale wpisuje się w ideę "Kina Wolność". To obraz, który pokazuje, że polski inteligent niezmiennie walczy o wolność, a orężem w tej walce jest jego rozum, mózg i słowa - mówi Dominika Kawczyńska, autorka książki "Polska Miauczyńskich”, poświęconej filmom Marka Koterskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 11:40
- To była ogromna niespodzianka, uczucie, w które nie mogłem uwierzyć, sen - mówi o nominacji do Oscara współautor zdjęć do filmu "Ida" Łukasz Żal.
rozwiń zwiń