Łukasz Żal: moje życie stanęło na głowie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 16:36
- Chcę odpocząć, poczytać i się uspokoić, bo nie jestem w stanie ciągle z siebie dawać. Muszę się naładować - mówi operator filmowy Łukasz Żal.
Audio
  • Ryszard Jaźwiński rozmawia z Łukaszem Żalem o jego planach na przyszłość (Trójkowo, filmowo)
Warszawa, 25.02.2015. Operator filmu Ida Łukasz Żal na warszawskim lotnisku Okęcie, po powrocie z gali rozdania Oskarów 2014 w Los Angeles. Ida Pawła Pawlikowskiego zdobyła Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Warszawa, 25.02.2015. Operator filmu Ida Łukasz Żal na warszawskim lotnisku Okęcie, po powrocie z gali rozdania Oskarów 2014 w Los Angeles. "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Ida" Łukasz Żal przyznaje w "Trójkowo, filmowo", że po wielu wydarzeniach związanych z sukcesami filmu Pawła Pawlikowskiego planuje teraz odpoczynek w USA. Chciałby spotkać się z "kilkoma osobami i porozmawiać o tym, co teraz zrobić".

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Tuż po powrocie z gali rozdania Oscarów operator wrócił jednak na razie do pracy nad debiutanckim filmem Wojciecha Kasperskiego pt. "Na granicy", którego akcja toczy się w Bieszczadach. Filmowiec przekonuje, że tworzenie tego filmu to dla niego ogromne wyzwanie, bo z jednej strony zdjęcia są kręcone w śniegu i błocie, gdzie nie dojeżdżają nawet samochody terenowe, a z drugiej akcja 60% filmu toczy się w jednym domu. - Trzeba będzie zbudować całą tę sytuację, jeszcze nigdy czegoś takiego nie robiłem - mówi.

Paweł Pawlikowski: lubię kino, które dzieje się tu i teraz >>>

Łukasz Żal opowiada o kręceniu zdjęć w nocy oraz o tym, dlaczego praca operatora jest podobna do pracy żołnierza.

W audycji mówiliśmy też o filmie "Biały Bóg" Kornéla Mundruczó, który od zeszłego tygodnia można oglądać w kinach oraz prezentowaliśmy fragmenty rozmowy z Kingą Preis, która spotkała się ze słuchaczami Trójki podczas festiwalu "Trójka Górom" w Szklarskiej Porębie.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński

Goście: Łukasz Żal (operator filmowy), Kinga Preis (aktorka), Ewa Szabłowska (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Data emisji: 01.03.2015
Godzina emisji: 14.05

(fbi/kul)

Czytaj także

"Ida" - film o ludziach uwikłanych w historię

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:45
- W ciągu ostatnich 10 czy nawet 20 lat nie było w polskim kinie filmu, który tak bardzo spodobałby się widzom na świecie jak "Ida". To absolutny fenomen - mówi krytyk filmowy Paweł Felis o obrazie Pawła Pawlikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mogło to spotkać i nas", czyli rozmowa z nominowanymi do Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
Ryszard Jaźwiński rozmawiał w studiu Trójki z twórcami polskich filmów: "Ida", "Joanna" i "Nasza klątwa" tuż po ogłoszeniu, że zostały nominowane do Oscarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 11:40
- To była ogromna niespodzianka, uczucie, w które nie mogłem uwierzyć, sen - mówi o nominacji do Oscara współautor zdjęć do filmu "Ida" Łukasz Żal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscarowe emocje nie opadają!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 13:33
Dziś w "Klubie Trójki" rozmawiamy z polskimi twórcami nominowanymi do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Żal o pracy przy "Idzie": reżyser był przerażony

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:00
Kiedy Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy", po raz pierwszy zobaczył operatora, któremu miał powierzyć swój film, solidnie się przestraszył. Ten sam operator - Łukasz Żal - został nominowany do Oscara.
rozwiń zwiń