Ważny, trudny, delikatny. Film o Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 18:05
- Długo się wahałem, czy w ogóle w to wchodzić, bo historia tej rodziny była mocno naznaczona śmiercią, okropieństwami i skrótami myślowymi - mówił w Trójce reżyser Jan P. Matuszyński.
Audio
  • Najnowsze premiery kinowe i Jan P. Matuszyński o pracy nad filmem o Beksińskich (Trójkowo, filmowo/ Trójka)
Zdjęcie autorstwa Zdzisława Beksińskiego: Fotografia bez tytułu, 1956-57
Zdjęcie autorstwa Zdzisława Beksińskiego: Fotografia bez tytułu, 1956-57Foto: wikipedia/cc/ Piotr Dmochowski's collection

Ubiegłoroczny finalista konkursu Talenty Trójki przygotowuje właśnie swój pierwszy fabularny, pełnometrażowy film. Obraz będzie poświęcony Zdzisławowi i Tomaszowi Beksińskim. Jednak nie będzie to po prostu historia znanego malarza i jego syna - popularnego dziennikarza.

- Od początku podchodzimy do tego filmu, jako do rodzinnego. Interesuje nas cała rodzina Beksińskich i czas, kiedy mieszkali w Warszawie - mówił w Trójce Jan P. Matuszyński.

Ostatnia audycja Tomasza Beksińskiego. "Nie wiadomo, co się wydarzy…"

Reżysera najpierw zainteresował Zdzisław, a później też Tomek Beksiński. Chodziło mu jednak o to, żeby film nie był tylko biograficzny, ale "żeby był o czymś jeszcze". - Wiedziałem, że to temat ważny, trudny i wymaga delikatności. Dopiero jak dostałem do ręki scenariusz Roberta Bolesto zobaczyłem, że to dramat na bardzo wielu płaszczyznach. I zdecydowałem się - wspominał.

Beksińscy okiem Magdaleny Grzebałkowskiej: też myślałam, że to fatum

Jan P. Matuszyński zdradził też m.in. jaką rolę odegrają w filmie audycje z Trójki i kto wcieli się główne postaci. W audycji mówiliśmy także m.in. o premierach kinowych z udziałem Ala Pacino.

***

Tytuł audycji: Trójkowo filmowo

Autor: Ryszard Jaźwiński

Goście: Jan P. Matuszyński (reżyser), Agata Wojciechowska (Monolith Films), Bartosz Świerkowski (Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon), Jakub Duszyński (Gutek Film)

Data emisji: 28.06.2015

Godzina emisji: 14.05

ei/pg

Czytaj także

Gorące premiery książkowe 2014: od Beksińskich po Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 14:50
Nowa powieści Olgi Tokarczuk i Ignacego Karpowicza, zbiór nieoczywistych reportaży sygnowany nazwiskiem Mariusza Szczygła, czy opowieść o życiu Zdzisława i Tomasza Beksińskich – między innymi o tych premierach książkowych 2014 roku opowiadał w audycji "Do południa" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia audycja Tomasza Beksińskiego. "Nie wiadomo, co się wydarzy…"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 08:56
Tomasz Beksiński był legendarnym dziennikarzem muzycznym, wiele lat związanym z Trójką. Zmarł tragicznie w 1999 r. Jego oraz jego ojca Zdzisława, przypomina w swojej książce Magdalena Grzebałkowska. A my przypominamy ostatnią audycję Tomasza Beksińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beksińscy okiem Magdaleny Grzebałkowskiej: też myślałam, że to fatum

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 12:00
Zdzisław Beksiński był znanym i cenionym malarzem, jego syn - Tomasz legendarnym dziennikarzem muzycznym, wiele lat związanym z Trójką. Obu połączyły skomplikowane, rodzinne losy i tragiczna śmierć. - Beksińscy od zawsze byli inni, odstawali - mówiła w Trójce Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "Beksińscy. Portret podwójny".
rozwiń zwiń