Małgorzata Szumowska: dobrze poczekać na sukces

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 18:44
- Wybór mojego filmu przez jury wcale nie był taki oczywisty - mówi Małgorzata Szumowska, autorka nagrodzonego Złotymi Lwami obrazu "Body/Ciało".
Audio
  • Małgorzata Szumowska: dobrze poczekać na sukces (Trójkowo, filmowo)
Gdynia, 19.09.2015. Reżyser i producent filmu BodyCiało Małgorzata Szumowska ze Złotymi Lwami za najlepszy film festiwalu
Gdynia, 19.09.2015. Reżyser i producent filmu "Body/Ciało" Małgorzata Szumowska ze Złotymi Lwami za najlepszy film festiwaluFoto: PAP/Adam Warżawa

Zdaniem Ryszarda Jaźwińskiego, film "Body/Ciało" był pewnym kandydatem do tej nagrody, szczególnie, że podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie uhonorowano go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera. - Nigdy nie wiadomo, czy taka nagroda przełoży się na jury typowo polskie. Często stawia sobie ono za punkt honoru odkrycie czegoś nowego. Tym bardziej jestem mile zaskoczona - mówi reżyserka.

- Zaprzyjaźniłam się ostatnio z Wimem Wendersem, który powiedział mi, że dobrze nie być pupilkiem u siebie, że warto poczekać dłużej na to, by zostać docenionym. To bardzo zdrowe. Paradoksalnie powoduje, że człowiek bardziej się stara, żeby jego kolejne filmy były coraz lepsze. Dlatego dobrze, że musiałam trochę na te Złote Lwy poczekać – śmieje się Małgorzata Szumowska.

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim tłumaczy również, dlaczego - gdy szuka młodych osób do filmu - woli pracować z amatorami niż wykształconymi aktorami i dlaczego szczególnie cieszy ją nagroda, jaką na Festiwalu Filmowym w Gdyni za debiut reżyserski otrzymała Agnieszka Smoczyńska, autorka filmu "Córki dancingu".

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Małgorzata Szumowska (reżyserka), Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa (aktorzy), Magnus von Horn (reżyser) i Łukasz Żal (operator), Mariusz Grzegorzek (reżyser, rektor łódzkiej Szkoły Filmowej)
Data emisji: 20.09.2015
Godzina emisji: 14.05

mk

Czytaj także

"Noce i dnie", czyli film 40-lecia, w który nikt nie wierzył

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 03:51
- Film "Noce i dnie" jest bardzo długi, a pomimo tego w czasie pierwszej projekcji po ok. 40-50 min. zaczęły się brawa jak w teatrze. To było niewiarygodne - opowiada Jadwiga Barańska, aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obce niebo": trudna współczesność w filmie Dariusza Gajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 14:06
- To nie tylko opowieść o tym, że komuś odebrano dziecko, ale również o naszej współczesności - mówi reżyser "Obcego nieba" Dariusz Gajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Noc Walpurgii": ciemna strona Małgorzaty Zajączkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 12:30
- Dostałam rolę, o której nie śmiałam nawet marzyć - mówi Małgorzata Zajączkowska o swojej kreacji w filmie "Noc Walpurgii".
rozwiń zwiń