Film "Syn Szawła" szokuje i zdumiewa realizmem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 17:40
- Twórcy postawili sobie od początku zadanie: nie chcemy, by widz wzruszał się podczas tego seansu ani płakał - mówi o "Synu Szawła" Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny firmy Gutek Film.
Audio
  • Jakub Duszyński i Ryszard Jaźwiński o filmie "Syn Szawła" (Trójkowo, filmowo)
Syn Szawła zbiera jak na razie bardzo pochlebne recenzje i ma szanse otrzymać Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny
"Syn Szawła" zbiera jak na razie bardzo pochlebne recenzje i ma szanse otrzymać Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny Foto: mat. promocyjne

"Syn Szawła" w reżyserii László Nemesa przełamuje dotychczasowy sposób pokazywania rzeczywistości Holokaustu i realiów obozu koncentracyjnego. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. - Widzowie mają wrażenie, że oglądają tę rzeczywistość chłodnym okiem i dlatego tak trudno się z tego otrząsnąć - uważa Jakub Duszyński.

Film jest nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. To także zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Ryszard Jaźwiński razem ze swoim gościem porównują w audycji "Syna Szawła" z innymi filmami o tematyce Holokaustu oraz tłumaczą, dlaczego merytoryczne przygotowanie twórców do kręcenia tego obrazu zajęło aż siedem lat.

W "Trójkowo, filmowo" gościmy także Agnieszkę Żulewską, która otrzymała tegoroczną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Jakub Duszyński (dyrektor artystyczny firmy Gutek Film)Agnieszka Żulewska (aktorka), Joanna Żak (filmoznawczyni)
Data emisji: 24.01.2016
Godzina emisji: 14.09

fbi/asz

Czytaj także

Filmowi "Excentrycy": szary PRL kontra kolorowy jazz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 20:00
- Choć ten film przenosi nas w mroczne czasy PRL, reżyser Janusz Majewski puszcza oko do widza, pokazując tamte czasy w jasnym świetle - mówi Natalia Rybicka, odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moje córki krowy", czyli film jak terapia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 01:33
- Uwierzyłam w polskiego widza, który nie jest spragniony tylko komedii i lekkiej rozrywki, a chce coś przeżyć, na coś czeka. Jest to bardzo budujące - mówi reżyserka Kinga Dębska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Żulewska z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 13:20
Jak mówi przewodniczący jury Bogusław Linda, wybór w tym roku nie był trudny, werdykt był niemal jednogłośny.
rozwiń zwiń