X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karolina Gruszka: zrozumieć Marię Skłodowską-Curie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 11:17
Film "Maria Skłodowska-Curie" to opowieść o odkrywczyni dwóch pierwiastków. Polka, zamieszkała we Francji, była pierwszą kobietą wyróżnioną Noblem. Wciąż pozostaje jedyną kobietą uhonorowaną dwukrotnie tą nagrodą oraz jedyną osobą nagrodzoną w dwóch różnych dziedzinach naukowych.
Audio
  • Karolina Gruszka: zrozumieć Marię Skłodowską-Curie (Trójkowo, filmowo)
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie poświęconym wybitnej badaczce
Karolina Gruszka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie poświęconym wybitnej badaczceFoto: Grzegorz Hartfiel/Materiały prasowe Kino Świat

- Gdy dostałam tę propozycję, bardzo chciałam zbliżyć się do Marii Skłodowskiej-Curie. Najważniejsze było uchwycenie tego rodzaju skupienia, wewnętrznej koncentracji. Zrozumienie, jaka to mogła być wrażliwość i jaki jest sposób myślenia kobiety o tak genialnym umyśle - opowiada grająca rolę tytułową w filmie Karolina Gruszka.

Czy istnieje fizyczne podobieństwo między aktorką a bohaterką filmu? - To, co nas łączy, to struktura włosów. Nasz charakteryzator bardzo był wdzięczny naturze, że z fryzurami nie miał problemów - śmieje się artystka.

W filmie przedstawiono życie noblistki od chwili przyznania pierwszej nagrody, przez tragiczną śmierć Piotra Curie - jej męża i współpracownika; próby zdobywania stanowisk na zdominowanych przez mężczyzn Sorbonie i Francuskiej Akademii Nauk; romans z Paulem Langevine i przyznanie drugiej nagrody.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Karoliną Gruszką. W audycji zaprezentowalśmy też wywiad z Marianem Dziędzielem.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Karolina Gruszka, Marian Dziędziel (aktorzy)
Data emisji: 5.03.2017
Godzina emisji: 20.05

mat.promocyjne/mp/mk

Czytaj także

"Szwedzka teoria miłości". Gorzko o społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:47
- Reżyser Erik Gandini atakuje szwedzki model społeczeństwa i wzór bardzo indywidualistycznego rozwoju - mówi Artur Liebhart z Against Gravity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animowany rozbitek i tajemnicza wyspa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 12:48
"Czerwony żółw" to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Butterfly Kisses" podbił Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 22:33
W audycji Ryszard Jaźwiński rozmawia m.in. z reżyserem Rafałem Kapelińskim. Twórcą brytyjskiego filmu "Butterfly Kisses", który zdobył Kryształowego Niedźwiedzia w sekcji Generation Festiwalu w Berlinie.
rozwiń zwiń