"Azyl" - polska historia, którą pozna świat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 12:20
- To, że to jest prawdziwa historia, jest niesamowite i wzruszające. Cieszę się, że ten film robią Amerykanie, bo dzięki temu tę polską historię pozna świat - mówi o filmie "Azyl" grająca w nim Magdalena Lamparska.
Audio
  • "Azyl" - polska historia, którą pozna świat (Trójkowo, filmowo/Trójka)
Fragment plakatu promującego film pt. Azyl
Fragment plakatu promującego film pt. "Azyl"Foto: mat. promocyjne

"Azyl" to film nowozelandzkiej reżyserki Niki Caro, który właśnie wszedł do polskich kin. To poruszająca filmowa opowieść, która przedstawia historię Antoniny Żabińskiej (Jessica Chastain), żony dyrektora warszawskiego zoo. Wspólnie z mężem, Janem (Daniel Brühl), ukrywali oni podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


W audycji także:

  • poznajemy pierwsze tytuły filmów z programu festiwali Docs Against Gravity i Nowe Horyzonty
  • rozmowa z Kingą Kowalską na temat trwającego Tygodnia Kina Hiszpańskiego
  • relacja ze spotkania z Marianem Dziędzielem, które odbyło się w lutym w Szklarskiej Porębie.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Kinga Kowalska (Tydzień Kina Hiszpańskiego), Magdalena Lamparska (aktorka), Artur Liebhart (Docs Against Gravity), Błażej Grzechnik (Nowe Horyzonty), Marian Dziędziel (aktor)
Data emisji: 26.03.2017
Godzina emisji: 20.08

mat. prasowe/fbi

Czytaj także

Karolina Gruszka: zrozumieć Marię Skłodowską-Curie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 11:17
Film "Maria Skłodowska-Curie" to opowieść o odkrywczyni dwóch pierwiastków. Polka, zamieszkała we Francji, była pierwszą kobietą wyróżnioną Noblem. Wciąż pozostaje jedyną kobietą uhonorowaną dwukrotnie tą nagrodą oraz jedyną osobą nagrodzoną w dwóch różnych dziedzinach naukowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć Ludwika XIV", czyli jak odchodzą najwięksi

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 15:20
- Albert Serra przedstawia nam Ludwika XIV na łożu śmierci. Film nie mówi o jego dokonaniach, a przedstawia go jako człowieka, który umiera jak każdy inny - mowi o filmie "Śmierć Ludwika XIV" Błażej Grzechnik ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komunia" etycznie kontrowersyjna

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:10
- To bardzo intymna historia, stwarzająca ogromne ryzyko dla bohaterów i dla mnie jako twórcy, ponieważ wzięłam na siebie odpowiedzialność za rodzinę, o której opowiadam - mówi Anna Zamecka, reżyserka filmu "Komunia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kwaśny o "Wyklętym": ściska serce

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 21:54
- Kiedy scenariusz do mnie trafił, to ścisnął mnie za serducho, ta historia szalenie mi się spodobała - opowiada producent i aktor filmu "Wyklęty" Marcin Kwaśny.
rozwiń zwiń