14. Millenium Docs Against Gravity. Czego nie można przegapić?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 12:50
Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. W pięciu miastach trwa jego 14. edycja. W "Trójkowo, filmowo" gościły gwiazdy wydarzenia, m.in. Bady Minck i Bill Morrison.
Audio
  • 14. Milenium Docs Against Gravity. Czego nie można przegapić? (Trójkowo, filmowo)
(zdjęcie  ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Jestem morderca 663.jpg
Maciej Pieprzyca: w polskim kinie to był dobry rok

Wielbicie Bady Minck mogą obejrzeć w ramach festiwalu 5 filmów wszechstronnej artystki z Luksemburga, w tym obraz "Mappa Mundi", który jest premierą festiwalową. Jak przyznała reżyserka, potrzebne jest spojrzenie na naszą planetę z zewnątrz. - Mamy zniekształconą perspektywę. Gdy patrzymy na mapę, to widzimy świat przez pryzmat problemów geopolitycznych. Dopiero kiedy patrzymy z kosmicznej perspektywy, możemy zobaczyć coś innego - mówi. Jak przyznaje rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego, jej filmy są na tyle różne od tych, które zazwyczaj oglądamy, że musiała sama stworzyć dla nich nazwę. To science-docu-fictionO związkach Bady Minck z festiwalem, które sięgają pierwszej edycji, opowiadał dyrektor imprezy Artur Liebhart. 

Bill Morrison, kolejny z festiwalowych gości, mówił o powstaniu filmu "Dawson City: czas zatrzymany". Co sprawiło, że dopiero po latach sięgnął po temat, który go zaciekawił jeszcze w szkole filmowej? Dlaczego musiał go opowiedzieć jak zupełnie nową historię? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Artur Liebhart (dyrektor festiwalu Milenium Docs Against Gravity), Bady Minck (reżyserka, bohaterka festiwalowej retrospektywy), Aleksandra Jaszak (tłumaczka), Marcin Macuk (producent i współreżyser filmu "Happy Olo")
Data emisji: 14.05.2017
Godzina emisji: 20.07

gs/mk

Czytaj także

Tomasz Kot: aktorstwo to cierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 12:00
- W przypadku tego zawodu bardzo potrzebna jest cierpliwość, bo mniej więcej rok trwa postprodukcja i wypuszczenie filmu na rynek. I tak naprawdę można pracować na sześciu planach jednocześnie, później zrobić rok przerwy i to jest niezauważalne – opowiadał w Trójce aktor Tomasz Kot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Grabowska zaprasza na "Wspomnienie lata"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 08:00
- Ten film w ludziach zostaje, jest ważny i porusza dość intymne struny. Wiem to po kontakcie z publicznością, która już go działa na pokazach przedpremierowych - mówiła w Trójce aktorka Urszula Grabowska.
rozwiń zwiń