Jak wygląda życie "niewidzialnych" kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 15:00
Od 13 kwetnia w polskich kinach można oglądać najnowszy film Pawła Sali "Niewidzialne". W "Trójkowo, filmowo" z twórcami dramatu rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Audio
  • "Niewidzialne". Chwytająca za serce historia szwaczek (Trójkowo, filmowo)
Fragment plakatu promującego film Niewidzialne
Fragment plakatu promującego film "Niewidzialne"Foto: mat. promocyjne

pap_20160920_229 poplawska 1200 pap.jpg
"Na co dzień Siekierą nie jestem". Aleksandra Popławska o roli w "Kobietach mafii"

"Niewidzialne" opowiadają historie ciemnej, obskurnej szwalni, w której pracują trzy kobiety. Szwaczki reprezentują trzy różne pokolenia, ale łączy je wspólna cecha. Wszystkie są nieszczęśliwe, reprezentują ten sam status społeczny i są wyzyskiwane przez swojego pracodawcę. Pewnego dnia zakład odwiedza Maria Miracle – kobieta sukcesu, która dla głównych bohaterek jest symbolem lepszego świata, o którym każda marzy. 

– Ta produkcja jest bardzo kontrowersyjna. Myślę, że to dobrze, bo pokazuje coś innego. Film dotyka tematów, które nie są zbyt popularne – mówi Halina Rasiakówna, odtwórczyni jednej z głównych ról.

"Niewidzialne" mają teatralne korzenie. Film powstał na podstawie napisanego wcześniej dramatu, o czym mówił sam reżyser. – Kiedy pisałem tę sztukę, nie sądziłem, że kiedykolwiek powstanie z tego film. Doświadczenia życiowe i to, co się wydarzyło po filmie "Matka Teresa od kotów", sprawiły, że stało się inaczej. "Niewidzialne" są eksperymentem, to film, który zasadniczo dzieje się w jednym miejscu, pokazuje dzień z życia tych kobiet – mówi Paweł Sala, twórca filmu. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także:

  • Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem – podsumowanie;
  • 32. Tarnowska Nagroda Filmowa  zapowiedzi programowe, rozmowa z Jerzym Armatą – dyrektorem artystycznym i zaproszenia na festiwal;
  • spotkanie z Zofią Kowalewską  autorką filmu "Więzi" (premiera kinowa w cyklu: "Najlepsze polskie trzydziestki");
  • 24. Wiosna Filmów  zapowiedzi programowe, rozmowa z Maciejem Zabojszczem  dyrektorem festiwalu;
  • polski udział w konkursach MFF w Cannes;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa​.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Zofia Kowaleska (autorka filmu "Więzi"), Halina Rasiakówna (aktorka), Paweł Sala (reżyser), Urszula Dubowska (dyrektor artystyczny Przeglądu Filmów o Sztuce), Jerzy Armata (dyrektor artystyczny festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa), Maciej Zabojszcz (dyrektor festiwalu "Wiosna Filmów")
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 14.08

kw/mk

Czytaj także

Rafał Mohr o filmie "Pitbull: Ostatni pies"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 15:00
Ostatnią część popularnej serii "Pitbull" wyreżyserował Władysław Pasikowski. O współpracy z reżyserem, najnowszej produkcji i pierwszej części serii opowiadał Rafał Mohr, czyli filmowy "Nielat". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagoda Szelc: czułam się, jakbym zrobiła dziesięć filmów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 15:00
Do kin wszedł właśnie film "Wieża. Jasny dzień". Debiut reżyserki Jagody Szelc to objawienie ostatniego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Czym urzeka ten thriller psychologiczny? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Twarz" Szumowskiej. Opowieść lokalna czy europejska?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 15:00
– Bardzo wielu krytyków i widzów na Berlinale odnosiło ten film do swoich lokalnych społeczności. Było to naszym powodem do dumy – opowiada Mateusz Kościukiewicz, odtwórca głównej roli.
rozwiń zwiń