"Zimna wojna", czyli sukces kina osobistego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:00
Reżyser Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes dla najlepszego reżysera. O filmie opowiadali na antenie Trójki aktorzy grający w nim główne role.
Audio
  • Sukces Pawła Pawlikowskiego w Cannes (Trójkowo, filmowo)
Borys Szyc, Pawel Pawlikowski, Joanna Kulig i Tomasz Kot w Cannes
Borys Szyc, Pawel Pawlikowski, Joanna Kulig i Tomasz Kot w CannesFoto: Sebastian Nogier/PAP

– Czuliśmy, że dla Pawła Pawlikowskiego to szczególny i osobisty film. Widząc na końcu dedykację dla jego rodziców, rozpłakałam się. W trakcie pracy staraliśmy się podejść do tego jak do ról filmowych, kreować. Wiele rzeczy jest innych, ale rdzeń, inspiracja, zostały wzięte z życia Pawła – opowiada Joanna Kulig. 

Tomasz Kot, choć nie zdobył żadnej nagrody, nie krył zadowolenia z udziału w projekcie. – Pojawiły się tu opinie na mój temat, z którymi pierwszy raz w życiu się spotykałem, jak "Gregory Peck z Europy Wschodniej". Jestem wdzięczny, bo mam tendencje do nadekspresji i reżyser mocno mnie tu "ściągał", zmuszał do oszczędności. To nowy walor, który poszerzył mój wachlarz możliwości i czuję się teraz lepszym aktorem – opowiada o pracy na planie.

– To, że ten film jest czarno-biały, dodaje mu autentyczności, działa jak wehikuł czasu. Widz podróżuje razem z bohaterami po latach 50., ale ważną osobą dramatu jest tu muzyka, która jest niesamowita – dodaje Borys Szyc.

Nagroda dla najlepszego reżysera to nie jedyne wyróżnienie dla filmu "Zimna wojna". Był on również nominowany do nagrody głównej festiwalu – Złotej Palmy.

Ponadto w audycji:

  • 15. Festiwal Docs Against (patronat Trójki) – spotkanie z reżyserami: Evą Mulvad z Danii, autorką filmu "Współczesny mężczyzna", oraz Hansem Blockiem z Niemiec, współautorem dokumentu "Czyściciele internetu";
  • specjalnie dla Trójki wywiad z Romanem Polańskim (premiera filmu "Prawdziwa historia") – część druga (części pierwszej można wysłuchać tutaj >>>);
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Autorka materiału dodatkowego: Agata Gwizdała 
Goście:
Joanna Kulig (aktorka), Tomasz Kot (aktor), Borys Szyc (aktor), Eva Mulvad (reżyser), Hans Block (reżyser), Roman Polański (reżyser)
Data emisji: 20.05.2018
Godzina emisji: 14.06

ml/mk

Czytaj także

Roman Polański o swoich najważniejszych filmach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 16:59
– "Pianista" jest bardzo osobisty. Opisuje rzeczy, które w pewnym sensie przeżywałem. Choć oparty jest na książce Szpilmana, są tam szczegóły, jakie pamiętam z dzieciństwa w getcie krakowskim – przyznaje reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Pawlikowski z nagrodą w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 13:00
Na teogorcznym Festiwalu Filmowym w Cannes nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Pawlikowski. Jego film "Zimna wojna" zachwycił jury. Co jeszcze działo się podczas jednego z najważniejszych filmowych festiwali?
rozwiń zwiń