Gabriela Muskała o "Fudze": nie myślałam o napisaniu scenariusza dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 16:11
– Kiedy zrozumiałam, że mam temat na film, równocześnie uświadomiłam sobie, że to rola, której nie odpuszczę i którą bardzo chciałabym zagrać. Wiedziałam, że to będzie trudne – wspomina aktorka i reżyserka.
Audio
  • Dlaczego scenariusz do "Fugi" powstawał tak długo? (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Fuga
Kadr z filmu "Fuga"Foto: mat. promocyjne

pap_20180510_1200.jpg
"Zimna wojna", czyli sukces kina osobistego

"Fuga", drugi filmu Agnieszki Smoczyńskiej, opowiada historię kobiety, która w wyniku fugi dysocjacyjnej straciła pamięć. Odtwórczynią roli głównej i autorką scenariusza jest Gabriela Muskała. 

– Zobaczyłam taką kobietę w programie "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Kobietę, która jest białą kartą, nie wie nawet, jak ma na imię, skąd pochodzi. Nagle obudziła się po prostu na ławce. Do programu zgłosił się człowiek, który powiedział, że jest jej sąsiadem, że ma ona męża, dwójkę dzieci. Jej twarz, w której zobaczyłam to zdziwienie i oszołomienie: Boże, ja mam dzieci, była dla mnie jakimś punktem zapalnym. Pomyślałam, że to niesamowity temat na film o człowieku, który musi wrócić do swojego domu, który nie jest jego domem, do ludzi, którzy są obcy – mówiła Gabriela Muskała. 


Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique. Kiedy "Fugę" będziemy mogli zobaczyć w polskich kinach? Jakie rozmowy sprawiły, że aktorka czuła się tak doskonale przygotowana do tej roli? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także:

  • rozmowa z Martą Pajek – autorką animacji "III" z tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie";
  • premiera: "Made in Italy" – rozmowa z Kasią Smutniak.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Gabriela Muskała (aktorka i scenarzystka), Marta Pajek (autorka animacji), Kasia Smutkniak (aktorka)
Data emisji: 27.05.2018
Godzina emisji: 14.07

gs/jp

Czytaj także

Podsumowanie 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 15:00
Festiwal 32. Tarnowska Nagroda Filmowa zakończył się, a my poznaliśmy wszystkich laureatów. Jednym z nagrodzonych w Tarnowie twórców był Paweł Maślona za film "Atak paniki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bill Pulman i jego rozgrywka w szachy, która decyduje o losach świata. "Zimna gra" już w przyszłym roku na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 15:30
Zakończyły się zdjęcia do najnowszej produkcji Łukasza Kośmickiego "Zimna gra". Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserem filmu, jak również z Billem Pullmanem, który wcielił się w głównego bohatera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Polański o swoich najważniejszych filmach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 16:59
– "Pianista" jest bardzo osobisty. Opisuje rzeczy, które w pewnym sensie przeżywałem. Choć oparty jest na książce Szpilmana, są tam szczegóły, jakie pamiętam z dzieciństwa w getcie krakowskim – przyznaje reżyser.
rozwiń zwiń