X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dick Pope: światło to moja obsesja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 17:15
Festiwal Camerimage 2018 dobiega końca. W związku z imprezą w Bydgoszczy pojawiło się wiele niezwykłych postaci światowego kina. Jednym z nich jest operator filmowy Dick Pope.
Audio
Dick Pope
Dick PopeFoto: Denis Makarenko/Shutterstock.com

Dick Pope znany jest przede wszystkim z pracy z reżyserem Mikem Leigh, z którym stworzył takie obrazy jak "Sekrety i kłamstwa" czy "Vera Drake", za które został uhonorowany Złotą Żabą podczas Camerimage 1996 i 2004.

– Światło jest dla mnie niezwykle ważne. Mam na jego punkcie obsesję. Kiedy wchodzę do pokoju, w którym będzie nagrywany wywiad, wolę się upewnić, że jest ono odpowiednie. Z tego się utrzymuję. Zajmuję się światłem i cieniem. Większość swojego życia patrzę na nie, nie tylko w czasie pracy. To sposób patrzenia na życie – wyznaje operator w rozmowie z Wiolettą Myszkowską.

Jak wpływa to na niego samego? – Po pracy przy "Panu Turnerze" nie mam ochoty patrzeć na kolejne wschody i zachody słońca. Skończyłem z nim! Oczywiście, żartuję, ale po tym projekcie potrzebowałem czasu, kiedy nie będę martwił się o naturalne światło, bo zbyt długo miałem obsesję na jego punkcie w trakcie zdjęć. Gdy kręciliśmy "Peterloo", mieliśmy beznadziejną pogodę i musiałem stworzyć sztuczne światło do finałowej sceny. Ustawiliśmy całe rzędy wielkich lamp. Bardzo ciężko stworzyć taki efekt – dodaje Dick Pope.

Zapraszamy do słuchania całej rozmowy w dołączonym nagraniu.

W audycji ponadto:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage w Bydgoszczy – podsumowanie, rozmowy z twórcami, gośćmi festiwalu;
  • Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima w Krakowie – zapowiedzi programowe, rozmowa z Bogusławem Zmudzińskim, dyrektorem festiwalu;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Dick Pope (operator filmowy), Dorota Kędzierzawska (reżyserka, scenarzystka), Artur Reinhardt (operator filmowy i montażystał; dwukrotny laureat Złotej Żaby podczas festiwalu Camerimage), Bogusław Zmudziński (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie)
Data emisji: 10.11.2018
Godzina emisji: 16.08

ml/mk

Czytaj także

"7 uczuć", czyli emocjonalny powrót do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:30
12 października na ekrany kin wszedł nowy film Marka Koterskiego o perypetiach znanego z wcześniejszych dzieł reżysera Adasia Miauczyńskiego, zatytułowany "7 uczuć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Popławska: ta historia jest bardzo poruszająca

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 17:15
Do kin trafił właśnie film Ewy Bukowskiej "53 wojny". Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserką tej produkcji, jak również z odtwórcami głównych ról. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: to jest bardzo osobista historia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 17:00
Do kin trafił właśnie film "Jak pies z kotem". Ryszard Jaźwiński rozmawiał o tej produkcji z aktorem Robertem Więckiewiczem, odtwórcą roli Janusza Kondratiuka.
rozwiń zwiń