Sławomir Grünberg: trzeba mieć wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 17:00
Światowej sławy dokumentalista mieszkający od wielu lat w Nowym Jorku i pracujący w wielu krajach, Sławomir Grünberg, obchodzi właśnie jubileusz czterdziestolecia pracy twórczej.
Audio
  • 40-lecie pracy Sławomira Grünberga (Trójkowo, filmowo)
Sławomir Grunberg
Sławomir GrunbergFoto: Kathadar [CC0], via Wikimedia Commons

Sławomir Grünberg jest operatorem, reżyserem i producentem filmowym. Niedługo po ukończeniu studiów reżyserskich wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzy filmy dokumentalne, które spotykają się z uznaniem na całym świecie.

– Wierzę w dokumentalistów, którzy potrafią polubić swoich bohaterów. Jeżeli nawiąże się relację z bohaterem i ma się ją w czasie realizacji filmu, a jak wiadomo, może to trwać nawet kilka lat, to bardzo dobrze. Jeśli jest to kontynuowane po zakończeniu zdjęć, to wspaniale. Przychodzę do filmu z nadzieją, że taka relacja będzie miała miejsce i ma ona miejsce. Nie znam żadnej historii filmowej, którą realizowałem, gdzie ktoś by się na kogoś obraził w trakcie lub ktoś byłby niezadowolony. Są filmowcy, którzy szukają tematów, starają się wycisnąć z bohaterów jak najwięcej informacji i potem ich gdzieś zostawiają. Dla mnie to nie jest dobry przykład dokumentalisty – mówi Sławomir Grünberg.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której także:

  • rozmowa z Leszkiem Dawidem realizującym właśnie swój nowy film "Broad Peak", dramat z życia himalaistów;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Sławomir Grünberg (twórca filmów dokumentalnych), Leszek Dawid (reżyser filmowy i scenarzysta)
Data emisji: 22.12.2018
Godzina emisji: 16.08

ml/ab

Czytaj także

Filmowy portret Jacquesa Mayola

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 22:00
W poniedziałkowym "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o pełnometrażowym filmie dokumentalnym Lefterisa Charitosa "Człowiek delfin" o Jacquesie Mayolu, wielokrotnym rekordziście świata w nurkowaniu głębinowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeszcze jeden dzień życia", czyli nietypowe połączenie gatunków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:00
Od wczoraj w naszych kinach można oglądać film "Jeszcze jeden dzień z życia". To niezwykła opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim. Z jednym z jego twórców, Damianem Nenowem, rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń