Borys Szyc: w życiu Piłsudskiego było sporo wzruszających momentów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:14
Na 13 września zaplanowano premierę filmu "Piłsudski". Gościem Ryszarda Jaźwińskiego był odtwórca głównej roli – Borys Szyc, który zdradził w audycji kilka sekretów z planu zdjęciowego.
Audio
  • Borys Szyc wspomina pracę nad filmem "Piłsudski" (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Piłsudski
Kadr z filmu "Piłsudski"Foto: Jarosław Sosiński/Next Film/mat. prasowe

– To był człowiek, który czasami nie miał co włożyć do garnka, miał jeden garnitur. Mamy wzruszającą scenę, w której jego pasierbica Wanda umiera i Piłsudski idzie na niego w tym swoim jedynym, wymizerowanym garniturze. Stara się zakryć tuszem dziury i wystające białe nitki, by wyglądać w miarę godnie. Takich wzruszających momentów w jego życiu było sporo, bo opowiadamy też o przejściu między jego dwiema wielkimi miłościami – Marią i Aleksandrą. To były dwa niesamowite związki, dwa gigantyczne uczucia i on pomiędzy tymi kobietami, które walczyły o niego i wspierały go – opowiada Borys Szyc.

Jaka była największa trudność, jaką napotkała ekipa pracująca nad "Piłsudskim"? – Charakteryzacja była kluczowa i od niej zależało to, czy my w ogóle ten film zrobimy. Dziennie spędzałem po kilka godzin w charakteryzatorni. Przychodziliśmy na plan pierwsi i wychodziliśmy ostatni – opowiada aktor.

Dlaczego Borys Szyc poprosił reżysera o zatrudnienie przy filmie Waldemara Pokromskiego? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również:

  • 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – wyniki selekcji konkursowej;
  • Festiwal Transatlantyk w Łodzi – rozmowa z Joanną Łapińską, zapowiedzi programowe;
  • "Wakacyjna nostalgia" – rozmowa z filmoznawczynią Katarzyną Wajdą o letnim cyklu Iluzjonu Filmoteki Narodowej;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Joanna Łapińska (Dyrektor Programowa Festiwalu Transatlantyk w Łodzi), Katarzyna Wajda (filmografka, filmoznawczyni, Narodowy Instytut Audiowizualny), Borys Szyc (aktor)
Data emisji: 13.07.2019
Godzina emisji: 16.08

ml

Czytaj także

Bartosz Konopka: "Krew Boga" to film bardzo postmodernistyczny

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 17:00
– Sięgaliśmy do wielu źródeł historycznych, ale też i do wielu innych filmów. Jednym z nich było "Apocalypto", gdzie nie tłumaczono języka tubylców, co mi się spodobało. Wzięliśmy język staropruski i okazało się, że to fajny materiał dla aktorów, ale i pomaga się wczuć widzowi – opowiada Bartosz Konopka, reżyser filmu "Krew Boga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kawalski: zawsze wybiorę pracę przed wyjazdem na festiwal

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:00
– Jestem przyjemnie zaskoczony życiem tego filmu. Mentalnie przeszedłem już do innych projektów, a tymczasem "Atlas" zaczął odzywać się na prestiżowych festiwalach. To było nieoczekiwane – opowiada Maciej Kawalski, reżyser filmu "Atlas".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowo-muzyczne doznania w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 17:11
To było specjalne wydanie audycji. Ryszard Jaźwiński relacjonował wydarzenia Przeglądu Filmów o Tematyce Muzycznej "Kinogranie", który odbył się w Augustowie.
rozwiń zwiń