X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Diego" większy niż życie oraz "Cienie imperium" Radzieckiego – dokumentalne premiery lipca

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 16:56
W lipcu warto wybrać się do kina na dwa pełnometrażowe dokumenty – mowa o "Diego" Asifa Kapadii, biografii legendarnego Diego Maradony oraz o polskich "Cieniach imperium" w reżyserii Karola Starnawskiego, opowiadających o niekończących się konfliktach zbrojnych na rubieżach dawnego Związku Radzieckiego.
Audio
  • O " Diego" Asifa Kapadii oraz "Cieniach imperium" Karola Starnawskiego (Trójkowo, filmowo)
Fotos z filmu Diego Asifa Kapadii
Fotos z filmu "Diego" Asifa Kapadii Foto: M2 Films

Temat "Diego" poruszyliśmy z Adą Minge z M2 Films, firmy odpowiedzialnej za polską dystrybucję filmu. – Diego Maradona stał się tak naprawdę ikoną popkultury, nie tyle sportu, ile uniwersum popkulturowego, bohaterem zbiorowej wyobraźni. Asif Kapadia bierze na warsztat właśnie takie postacie, które są przykładami fatum, meandrów sławy, "celebryctwa", których życie przestało należeć do nich – tłumaczy nasza rozmówczyni.

W kolejnej części audycji rozmawiamy z Karolem Starnawskim, twórcą dokumentu "Cienie imperium" oraz Tomaszem Grzywaczewskim – współautorem scenariusza, autorem książki "Granice marzeń", którą zainspirował się reżyser. Jaką historię przedstawia ten obraz?

– To są trzy historie trzech rodzin, nie tylko głównych bohaterów, ale także ich żon, mam, które w tych rodzinach i w tych historiach często odgrywają kluczowe role. Mamy Aleksieja – młodego Ormianina z górskiego Karabachu, mamy mężczyznę w średnim wieku – Timura z Ukrainy oraz najstarszego bohatera – Aleksandra, w zasadzie Litwina, ale mieszkającego w Gruzji, tuż przy granicy z separatystyczną Abchazją – opowiada reżyser.

Czy to filmowiec znalazł pisarza, a może było na odwrót? – W tym wypadku to pisarz był osobą poszukującą reżysera. Połączył nas Filip Bajon, który (...) wyraził zainteresowanie pomysłem na scenariusz. A ponieważ Filip dobrze znał się z Karolem, pomyślał, że Karol będzie osobą, która udźwignie ten temat. Tak się poznaliśmy – mówi Tomasz Grzywaczewski.

Naszym ostatnim gościem jest Paweł Adamski, który opowiada nam o programie tegorocznej edycji festiwalu Kino Letnie. Sopot-Zakopane.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: 
Ada Minge (M2 Films), Karol Starnawski (reżyser filmu "Cienie imperium"), Tomasz Grzywaczewski (pisarz i współautor scenariusza), Paweł Adamski (organizator festiwalu Kino Letnie Sopot-Zakopane)
Data emisji: 20.07.2019
Godzina emisji: 16.09

Czytaj także

Nie tylko dla maniaków futbolu – film dokumentalny o Diego Maradonie w kinach od 19 lipca

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 10:25
Od 19 lipca możemy wybrać się na seans filmu dokumentalnego "Diego" w reżyserii Asifa Kapadii. Twóca odpowiedzialny za dokumenty biograficzne poświęcone Amy Winehouse i Ayrtonowi Sennie, nie opowiada wyłącznie o sukcesach, ale również o upadku otoczonego boskim kultem piłkarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedy grasz, życie się nie liczy". Do kin wchodzi film o boskim Diego Maradonie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:13
Jest ich dwóch, jest Diego i jest Maradona – takie zdanie pada w dokumencie "Diego", który w piątek wszedł do kin. Asif Kapadia, twórca "Amy" i "Senny", pokazuje w nim dwie twarze piłkarza. Maradona jest jak dr Jekyll i pan Hyde.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o życiu w cieniach imperium

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:36
"Cienie imperium" to dokumentalny film w reż. Karola Starnawskiego, do którego scenariusz napisali Tomasz Grzywaczewski i Dawid Wildstein. Przez opowieści o trzech mężczyznach przedstawia istotę imperialnych dążeń Rosji na terytoriach objętych konfliktem granicznym: Górskiego Karabachu, Krymu i wschodniej Ukrainy oraz Abchazji.
rozwiń zwiń