"Czarny Mercedes" – czarny kryminał o okupowanej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:00
– Pomysł na film "Czarny Mercedes" zaczął się od książki, którą pisałem, nie mając nadziei na to, że przełożę ją na ekran. Chciałem po prostu opowiedzieć tę historię – mówił reżyser Janusz Majewski. Obraz, który zaprezentowano m.in. podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, od 4 października można oglądać w kinach w całym kraju.
Audio
Kadr z filmu Czarny Mercedes Janusza Majewskiego. Andrzej Zieliński jako nadkom. Rafał Król
Kadr z filmu "Czarny Mercedes" Janusza Majewskiego. Andrzej Zieliński jako nadkom. Rafał KrólFoto: mat. promocyjne

"Czarny Mercedes" to – jak stwierdził Ryszard Jaźwiński – "stylowy kryminał", którego akcję osadzono w Warszawie w 1941 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (w tej roli Maria Dębska) – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej z Niemcami granatowej policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS. Czy Janusz Majewski stworzył klasyczny kryminał?

– W "Czarnym Mercedesie" nie chodzi tylko o zagadkę, o odpowiedzenie na pytanie, "kto zabił?". Chodzi o mechanizm, którego potrzebowałem, żeby pokazać to, co jest istotniejsze niż sama zagadka kryminalna. Opiera się on przede wszystkim na galerii bardzo różnych postaci i ich psychologicznych wizerunkach. Ważne jest też tło – niezliczone polskie i zagraniczne filmy o wojnie i okupacji pokazywały tylko cierpienie, terror, walkę. Ale przecież, zwłaszcza w pierwszych latach okupacji, Warszawa jeszcze wyglądała tak jak przed wojną – opowiadał reżyser.

W audycji ponadto:

  • spotkanie z aktorem Tomaszem Kotem – premiera filmu "(Nie)znajomi";
  • premiera dokumentalna: "Ostatnia góra" – rozmowa z Dariuszem Załuskim, reżyserem filmu;
  • 35. Warszawski Festiwal Filmowy (11-20.10) – zapowiedzi programowe;
  • Festiwal All About Freedom w Gdańsku (11-19.10) – zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: 
Ryszard Jaźwiński
Goście:
 Janusz Majewski (reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta), Tomasz Kot (aktor filmowy i teatralny), Dariusz Załuski (taternik, alpinista, himalaista, reżyser filmu "Ostatnia góra)
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 16.10

kr/mat. promocyjne/kw

Czytaj także

Męska wrażliwość Françoisa Ozona. "Dzięki Bogu" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 17:10
Od 11 września w polskich kinach możemy oglądać najnowszy film Françoisa Ozona "Dzięki Bogu". Z tej okazji reżyser odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z Ryszardem Jaźwińskim, zarówno o tej produkcji, jak i o artystycznych planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boże Ciało", czyli historia skupiona na aktorach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
– Przyjęcie naszego filmu na festiwalu w Gdyni było niesłychanie gorące, bardzo dużo ludzi czekało na ten obraz. Mieliśmy aż dwadzieścia cztery pokazy – mówi Jan Komasa, reżyser filmu "Boże Ciało".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"(Nie)znajomi" – znajomy koncept w polskim wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
Komediodramat "(Nie)znajomi", który możemy oglądać w kinach od 27 września, to polski remake filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" Paolo Genovese z 2016 roku. Co łączy, a co różni obie produkcję? O to zapytaliśmy twórców tej polskiej.
rozwiń zwiń