"Ikar. Legenda Mietka Kosza" – film o jazzowej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
– Można sobie wyobrazić, że opowiadamy biografię pianisty z minimalną ilością muzyki, ale uważam że byłoby to zafałszowanie. Od początku było wiadomo, że muzyki będzie dużo, że będzie porządkowała tę historię, nawet w takim porządku jazzowym, improwizowanym – mówi Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
Audio
  • Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik o filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (Trójkowo, filmowo)
Dawid Ogrodnik w filmie Ikar. Legenda Mietka Kosza
Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"Foto: mat. promocyjne/NEXT Film

Film Macieja Pieprzycy inspirowany jest historią niewidomego geniusza fortepianu. Mietek Kosz jako dziecko traci wzrok. Po tym, gdy trafia do ośrodka dla niewidomych, odkrywa, że muzyka jest sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Gdy poznaje jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Ostatecznie jego talent docenia cały świat.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" otrzymał siedem wyróżnień, w tym Srebrne Lwy na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę męską trafiła do Dawida Ogrodnika, który wcielił się w postać niezwykłego jazzmana. Zwycięzcą za najlepszą muzykę do filmu został Leszek Możdżer. Produkcja została również nagrodzona za najlepszą charakteryzację, zdjęcia i kostiumy. Była także najdłużej oklaskiwanym filmem festiwalu ("Złoty Klakier").

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. W tym wydaniu audycji:

  • premiera polska: "Ikar. Legenda Mietka Kosza" – wywiady z reżyserem filmu Maciejem Pieprzycą oraz odtwórcą głównej roli Dawidem Ogrodnikiem;
  • 35. Warszawski Festiwal Filmowy (11-20.10) – spotkanie z Sebastianem Stankiewiczem grającym w filmie Marcina Krzyształowicza "Pan T." (Konkurs Międzynarodowy WFF);
  • wywiad z aktorem Tomaszem Ziętkiem ("Boże Ciało");
  • rozmowa ze scenarzystą Mateuszem Pacewiczem ("Boże Ciało") o filmie "Sala samobójców. Hejter" i kolejnych, wspólnych z Janem Komasą projektach filmowych;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: 
Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 16.09

mat. promocyjne/mk

Zobacz więcej na temat: Ryszard Jaźwiński FILM kino

Czytaj także

"Czarny Mercedes" – czarny kryminał o okupowanej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:00
– Pomysł na film "Czarny Mercedes" zaczął się od książki, którą pisałem, nie mając nadziei na to, że przełożę ją na ekran. Chciałem po prostu opowiedzieć tę historię – mówił reżyser Janusz Majewski. Obraz, który zaprezentowano m.in. podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, od 4 października można oglądać w kinach w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Janusza Kondratiuka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
W miniony poniedziałek pożegnaliśmy Jana Kobuszewskiego. W dniu pogrzebu kochanego przez Polaków aktora dotarła do nas kolejna smutna wiadomość – zmarł reżyser Janusz Kondratiuk.
rozwiń zwiń