"Półkownik" Hollywood. Koncert Arethy Franklin po półwieczu trafia do kin

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
Dlaczego dokument nakręcony przez Sydneya Pollacka w 1972 roku – przedstawiający koncert będącej u szczytu kariery Arethy Franklin – możemy oglądać w kinach dopiero w tym roku?
Audio
  • "Amazing Grace: Aretha Franklin" – pół wieku w archiwach Hollywood (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Amazing Grace: Aretha Franklin
Kadr z filmu "Amazing Grace: Aretha Franklin"Foto: mat. promocyjne

"Amazing Grace: Aretha Franklin" to obraz kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek soulu, jazzu i muzyki gospel. Materiał zrealizowano w 1972 roku w ciągu dwóch nocy w kościele baptystów w Los Angeles. Ten elektryzujący koncert to zarazem historia amerykańskiej muzyki, która pokazuje, jaki wpływ w latach 70. XX wieku mieli na nią Afroamerykanie.

– Płyta, która powstała podczas wspomnianego koncertu, jest najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszech czasów – przypomina w Jerzy Szczerbakow z Fundacji EUROjazz. – Zlecenie na sfilmowanie tego epokowego wydarzenia Sydney Pollack otrzymał z wytwórni Warner Brothers – dodaje Arkadiusz Jaskólski, szef firmy dystrybucyjnej Musicine.

Dlaczego na premierę filmu musieliśmy czekać niemal pół wieku? Jaką rolę w odzyskaniu dla świata kultury "półkownika" Hollywood odegrał twórca musicali, reżyser programów telewizyjnych i producent Alan Elliott?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której także:

  • rozmowa z Piotrem Adamczykiem o filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza";
  • wspomnienie zmarłego w tym roku reżysera Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego;
  • rozmowa z Jaśminą Wójcik, autorką dokumentu "Symfonia Fabryki Ursus";
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: 
Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 16.08

mk/gs

Czytaj także

"Czarny Mercedes" – czarny kryminał o okupowanej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:00
– Pomysł na film "Czarny Mercedes" zaczął się od książki, którą pisałem, nie mając nadziei na to, że przełożę ją na ekran. Chciałem po prostu opowiedzieć tę historię – mówił reżyser Janusz Majewski. Obraz, który zaprezentowano m.in. podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, od 4 października można oglądać w kinach w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Janusza Kondratiuka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
W miniony poniedziałek pożegnaliśmy Jana Kobuszewskiego. W dniu pogrzebu kochanego przez Polaków aktora dotarła do nas kolejna smutna wiadomość – zmarł reżyser Janusz Kondratiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" – film o jazzowej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
– Można sobie wyobrazić, że opowiadamy biografię pianisty z minimalną ilością muzyki, ale uważam że byłoby to zafałszowanie. Od początku było wiadomo, że muzyki będzie dużo, że będzie porządkowała tę historię, nawet w takim porządku jazzowym, improwizowanym – mówi Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń