Surowy realizm "Supernovej"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 16:00
– Kiedyś, w sylwestrową noc, miał miejsce bardzo tragiczny wypadek drogowy, który szczególnie przykuł moją uwagę. To żyło we mnie przez kilka tygodni. Był to bodziec do tego, żeby zacząć próbować oswajać się z myślą, że to dobry punkt wyjścia dla uniwersalnego, solidnego dramatu – wyznał Bartosz Kruhlik, twórca filmu "Supernova", który miał swoją premierę 22 listopada.
Audio
  • "Supernova" Bartosza Kruhlika. Rozmowa z twórcami (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Supernova Bartosza Kruhlika
Kadr z filmu "Supernova" Bartosza KruhlikaFoto: mat. promocyjne

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. 

– Rzadko zdarza się otrzymać scenariusz, który jest prezentem dla aktorów. Poza sensacyjną fabułą, która poniekąd jest osią tego filmu, Bartosz skupiał się też na relacjach, nad psychologią postaci, to było zapisane pomiędzy wersami. To pozwala każdemu z nas na portret niejednolity, dynamiczny i nieplakatowy – mówił aktor Marcin Hycnar, który w "Supernovej" wcielił się w rolę sprawcy wypadku, znanego z pierwszych stron gazet polityka Adama Nowaka.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima w Krakowie (19-24.11) – podsumowanie i wywiady z gośćmi (patronat Trójki);
  • Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (22-30.11) – zapowiedzi programowe, rozmowa z Anną Serdiukow, dyrektorem artystycznym;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Leszek Dawid (reżyser i scenarzysta filmowy), Bartosz Kruhlik (reżyser i scenarzysta filmowy), Marek Braun (aktor filmowy i teatralny), Marcin Hycnar (aktor i reżyser), Marcin Zarzeczny (aktor teatralny i filmowy), Anna Serdiukow (dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi)
Data emisji: 22.11.2019
Godzina emisji: 16.08

mat. prasowe/kr/mk

Czytaj także

"Półkownik" Hollywood. Koncert Arethy Franklin po półwieczu trafia do kin

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
Dlaczego dokument nakręcony przez Sydneya Pollacka w 1972 roku – przedstawiający koncert będącej u szczytu kariery Arethy Franklin – możemy oglądać w kinach dopiero w tym roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bill Pullman: jestem fanem filmów Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:12
– Byłem w innych krajach wschodniej Europy, ale to był mój pierwszy raz w Polsce – wspominał w audycji "Trójkowo, filmowo" Bill Pullman, odtwórca głównej roli w najnowszym filmie Łukasza Kośmickiego "Ukryta gra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Witkowski: oddałem temu filmowi dużą część życia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:12
15 listopada miała miejsce premiera filmu "Proceder". To historii rapera Chady. Odtwórca głównej roli, Piotr Witkowski, był gościem Ryszarda Jaźwińskiego.
rozwiń zwiń