Jak wyglądała Warszawa w latach 50.? Historia "Pana. T"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 17:13
– Film jest klimatyczny. Chociaż jest czarno-biały, to wewnątrz jest bardzo kolorowy – mówi Maria Sobocińska, która w filmie "Pan. T" zagrała partnerkę głównego bohatera. 
Audio
Kadr z filmu Pan T.
Kadr z filmu "Pan T."Foto: mat. promocyjne

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością.

To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

W audycji ponadto:

  • premiera zagraniczna: "Kraina miodu" w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanowa – rozmowa z Dominiką Baranowską z Against Gravity;
  • spotkanie z reżyserem i producentem Grzegorzem Wacławkiem – rozmowa o najczęściej nagradzanej w 2019 roku polskiej animacji "Acid Rain" w reżyserii Tomasza Popakula (25 nagród w kraju i zagranicą oraz nominacje do wręczanych w styczniu 2020 roku prestiżowych amerykańskich nagród dla filmów animowanych w Los Angeles i Nowym Jorku);
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Dominika Baranowska (Against Gravity), Grzegorz Wacławek (producent), Maria Sobocińska (aktorka)
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 16.09

kw/gs

Czytaj także

Piotr Witkowski: oddałem temu filmowi dużą część życia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:12
15 listopada miała miejsce premiera filmu "Proceder". To historii rapera Chady. Odtwórca głównej roli, Piotr Witkowski, był gościem Ryszarda Jaźwińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surowy realizm "Supernovej"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 16:00
– Kiedyś, w sylwestrową noc, miał miejsce bardzo tragiczny wypadek drogowy, który szczególnie przykuł moją uwagę. To żyło we mnie przez kilka tygodni. Był to bodziec do tego, żeby zacząć próbować oswajać się z myślą, że to dobry punkt wyjścia dla uniwersalnego, solidnego dramatu – wyznał Bartosz Kruhlik, twórca filmu "Supernova", który miał swoją premierę 22 listopada.
rozwiń zwiń