"Błąd systemu" – społecznie zaangażowany emocjonalny rollercoaster

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 16:00
– "Błąd systemu" wywołuje naprawdę duże emocje i po obejrzeniu bardzo długo siedzi w głowie. Koniec też jest bardzo zaskakujący – mówiła w Trójce Agnieszka Zając z Aurora Film. Debiut fabularny niemieckiej reżyserki Nory Fingscheidt miał swoją polską premierę 24 stycznia.
Audio
  • Wokół dramatu "Błąd systemu" Nory Fingscheidt (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Błąd systemu w reżyserii Nory Fingscheidt
Kadr z filmu "Błąd systemu" w reżyserii Nory FingscheidtFoto: mat. promocyjne

Główna bohaterka filmu – Bernadette "Benni" Klaaß (w tej roli Helena Zengel) ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są "łamaczami systemu".

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki, kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy.

– Główna bohaterka jest tym tytułowym "błędem systemu". Brzmi to strasznie, ale tak w niemieckim slangu pracownicy opieki społecznej nazywają dzieci, z którymi ten system nie może sobie poradzić. Oglądając ten film mamy bardzo ambiwalentne uczucia. Z jednej strony Benni nas denerwuje, a z drugiej – bardzo jej współczujemy. Wielu krytykom Błąd systemu kojarzy się z "Niemiłością" Andrieja Zwiagincewa, z "Mamą" Xaviera Dolana, ale też, dlatego że jest to film społecznie zaangażowany, z filmami braci Dardenne – opowiadała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie i był niemieckim kandydatem do Oscara.

Ponadto w audycji:

  • premiera polska (dokumentalna): "Nasza mała Polska", rozmowa z Agnieszka Skalską, producentką filmu;
  • premiera zagraniczna: "Proxima" w reżyserii Alice Winocour, rozmowa z Izabelą Wierzbińską (Best Film);
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Agnieszka Skalska (producentka filmu "Nasza mała Polska"), Izabela Wierzbińska (Best Film), Agnieszka Zając (Aurora Film)
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 15.08

mat. dystrybutora/kr

Czytaj także

Piotr Witkowski: oddałem temu filmowi dużą część życia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:12
15 listopada miała miejsce premiera filmu "Proceder". To historii rapera Chady. Odtwórca głównej roli, Piotr Witkowski, był gościem Ryszarda Jaźwińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żeby nie zranić bohatera. "Wszystko dla mojej matki" M. Imielskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 17:00
– Zawsze robiłam kino, które dotyczy trudnych tematów, ingerujących w intymność moich bohaterów – mówiła Małgorzata Imielska, twórczyni filmu "Wszystko dla mojej matki", który będzie miał swoją premierę 3 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kino 2019 roku. Faworyci Orłów 2020

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 17:15
– Takiego roku w przeszłości nie było – mówi o polskiej kinematografii 2019 roku Izabela Wójcik, dyrektor Polskich Nagród Filmowych. Jaka produkcja zdominuje nadchodzące Orły? 
rozwiń zwiń