Miloš Forman bohaterem 22. edycji festiwalu Kino na Granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 17:00
– Pracujemy pełną parą. Granice są otwarte, a na to czekaliśmy. Boimy się, ale mamy też ogromną potrzebę spotkania się z naszymi przyjaciółmi i gośćmi – mówiła w Trójce Jolanta Dygoś, szefowa 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy", który odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Bohaterem pierwszej retrospektywy będzie czeski reżyser Miloš Forman.
Milo Forman
Miloš FormanFoto: PAP/CTK/Liba Taylor

Posłuchaj
49:44 2020_07_18 16_07_23_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Święto Milosa Formana i czeskiego kina na 22. edycji festiwalu "Kino na Granicy" (Trójkowo, filmowo)

 

Miloš Forman (1932 - 2018) to najprawdopodobniej najpopularniejszy i najważniejszy czeski scenarzysta i reżyser, jeden z czołowych przedstawicieli pokolenia twórców czechosłowackiej Nowej Fali, który pod koniec lat 60. wyemigrował do USA i przede wszystkim tam kręcił swoje filmy. Jego dzieła weszły w poczet klasyki uznawanej na całym świecie, a on sam stał się szanowanym twórcą. 

🇵🇱 🇨🇿 Jak to na granicy - po polsku i po czesku zapraszamy na 22. Kino na Granicy / Hranici – Cieszyn / Český Těšín Do...

Opublikowany przez Kino Na Granicy / Kino Na Hranici Poniedziałek, 6 lipca 2020

Miloš Forman był czołowym przedstawicielem czechosłowackiej Nowej Fali, odznaczonym czeskim Medalem Za zasługi. Światowy rozgłos zdobył w latach 60-tych dzięki filmowi "Miłość blondynki". W 1968 roku na zaproszenie Paramount Pictures wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by nakręcić film "Odlot". Stłumienie Praskiej Wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował karierę.

Oprócz najbardziej znanych filmów reżysera, "Kino na Granicy" pokaże też jego debiut z 1963 roku "Konkurs", filmy "Czarny Piotruś", "Pali się moja panno", współreżyserowaną przez Formana filmową impresję z olimpiady w Monachium "Wizje ośmiu", "Ragtime" na podstawie powieści E.L. Doctorowa, adaptację "Niebezpiecznych związków" – "Valmont" oraz dwa dokumenty o reżyserze: "Miloš Forman: cię nie zabije…" Miloslava Šmídmajera i "Forman vs. Forman" Heleny Třeštíkovej i Jakuba Hejny.

Forman vs. Forman (2019) CZ HD trailer/Totalfilm.cz

W audycji ponadto:

  • Wywiad z islandzkim reżyserem Grimurem Hakonarsonem ("Barany. Islandzka opowieść", "Daleko od Reykjaviku"), zapowiedzi programowe 20. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie;
  • kina samochodowe w Polsce;
  • premiera zagraniczna: bułgarski komediodramat "Ojciec";
  • wakacyjne wydarzenia filmowe: krakowskie Kinobranie, warszawskie Muzyczne Kino Retro oraz Festiwal Kino Letnie-Sopot, Zakopane, Giżycko, informacje programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Jolanta (szefowa  22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie), Dygoś Grimure Hakonarson (reżyser, twórca filmów "Barany. Islandzka opowieść", "Daleko od Reykjaviku")
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 16.07

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Jakub Skoczeń: paradoksalnie, pandemia nam pomogła

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 17:00
Zakończyły się właśnie zdjęcia do najnowszego filmu Jakuba Skoczenia: "Chrzciny". Obraz powstawał w trudnym okresie – w trakcie szalejącej pandemii. Jak wpłynęło to na proces jego powstawania. O tym opowiadają Ryszardowi Jaźwińskiemu jego twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żegnaj, mój synu"– rodzinna saga z historią współczesnych Chin w tle

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:00
– Pomimo że film trwa trzy godziny, nie czuje się tego. Jest tam miejsce na łzy i na dużo pozytywnych emocji. To dobre chińskie kino – mówiła Agnieszka Zając ze studia filmowego OTO FILM o dramacie "Żegnaj, mój synu" w reżyserii Xiaoshuai Wanga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

62 dni z filmowymi klasykami – Kino Letnie Sopot - Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:00
– Mamy COVID-ową wersję festiwalu, ale ludzie bardzo chętnie mierzą sobie temperaturę, bardzo chętnie sprawdzają, czy są zdrowi i z wielką przyjemnością zachowują dystans społeczny. Jestem bardzo szczęśliwy, że 13. edycja festiwalu się odbywa – mówił w Trójce Paweł Adamski, organizator festiwalu Kino Letnie Sopot - Zakopane.
rozwiń zwiń