"Team Building" w budowie. Mateusz Pacewicz o debiucie reżyserskim

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 17:00
– Jestem osobą, która musiała nauczyć się mówić stanowcze "nie". Podjąłem decyzję, żeby nie rzucać się za wszelką cenę w jak największą liczbę projektów, tylko rozwijać się, tak jak przy przy "Bożym Ciele" i "Hejterze" – mówił w Trójce Mateusz Pacewicz, którego śmiało można nazwać najzdolniejszym i odnoszącym największe sukcesy scenarzystą ostatnich lat.
Mateusz Pacewicz
Mateusz PacewiczFoto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj
49:20 2020_07_25 16_07_45_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Autor scenariusza "Bożego Ciała" i jego autorski projekt (Trójkowo, filmowo)

 

Urodzony w 1992 roku Mateusz Pacewicz na swoim koncie ma już dwie statuetki Orłów oraz Złotego Lwa za nominowany do Oskara film "Boże Ciało". Ponadto on oraz Jan Komasa, Przemysław Chruścielewski i Magdalena Szwarcbart, zasili grono członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Boże ciało zwiastun PL/krkino.pl

– Mam więcej propozycji. To taki moment, w którym w dużej niepewności wszyscy zbroją się w scenariusze, pomysły i wszystkie elementy przemysłu filmowego niezależne od pandemicznych ograniczeń. Podczas pandemii pracowałem przede wszystkim przy moim filmie reżyserskim – mówił scenarzysta w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Ostateczny tytuł autorskiego projektu Mateusza Pacewicza brzmi "Team building", a jego fabuła jest osadzona w świecie dużej korporacji. Autorem scenariusza jest oczywiście sam Pacewicz, który twórczą inspirację odnalazł, jak to często bywa, zupełnym przypadkiem.

– Wszystko zaczęło się od tego, że wypożyczając sprzęt z rentala filmowego, natrafiłem na ścieżkę audio do pożegnalnego wideo dla szefa korporacji. To duży dział w warszawskiej korporacji, gdzie panowały bliskie, wręcz intymne relacje między pracownikami. Nie było tam podtekstu erotycznego, ale atmosfera tego nagrania była bliska, rodzinna, wręcz nieco toksyczna. To mnie szalenie zaintrygowało  opowiadał Mateusz Pacewicz.

W audycji ponadto:

  • 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  rozmowa z organizatorami o nowym terminie i nowej formule festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • wakacyjne festiwale i przeglądy filmowe – aktualne informacje;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Mateusz Pacewicz (scenarzysta, autor scenariusza do filmu "Boże ciało" i "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy), Leszek Kopeć (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)
Data emisji: 25.07.2020
Godzina emisji: 16.07

kr

Czytaj także

"Żegnaj, mój synu"– rodzinna saga z historią współczesnych Chin w tle

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:00
– Pomimo że film trwa trzy godziny, nie czuje się tego. Jest tam miejsce na łzy i na dużo pozytywnych emocji. To dobre chińskie kino – mówiła Agnieszka Zając ze studia filmowego OTO FILM o dramacie "Żegnaj, mój synu" w reżyserii Xiaoshuai Wanga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

62 dni z filmowymi klasykami – Kino Letnie Sopot - Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:00
– Mamy COVID-ową wersję festiwalu, ale ludzie bardzo chętnie mierzą sobie temperaturę, bardzo chętnie sprawdzają, czy są zdrowi i z wielką przyjemnością zachowują dystans społeczny. Jestem bardzo szczęśliwy, że 13. edycja festiwalu się odbywa – mówił w Trójce Paweł Adamski, organizator festiwalu Kino Letnie Sopot - Zakopane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miloš Forman bohaterem 22. edycji festiwalu Kino na Granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 17:00
– Pracujemy pełną parą. Granice są otwarte, a na to czekaliśmy. Boimy się, ale mamy też ogromną potrzebę spotkania się z naszymi przyjaciółmi i gośćmi – mówiła w Trójce Jolanta Dygoś, szefowa 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy", który odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Bohaterem pierwszej retrospektywy będzie czeski reżyser Miloš Forman.
rozwiń zwiń