"Arabski sekret" – ballada o poszukiwaniu tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 17:00
– Uważam, że każda dorosła osoba w którymś momencie powinna zmierzyć się ze spuścizną, którą dostała od rodziców –z tym, co dobre i z tym, co złe – mówiła w Trójkowym studiu reżyserka Julia Groszek. Właśnie o tego rodzaju zmaganiach opowiada film dokumentalny jej autorstwa "Arabski sekret", który będzie można obejrzeć we środę 12 sierpnia w ramach 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.
Kadr z filmu Arabski sekret  w reżyserii Julii Groszek. Na zdjęciu Kamil Filipek
Kadr z filmu "Arabski sekret" w reżyserii Julii Groszek. Na zdjęciu Kamil FilipekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
49:27 2020_08_08 16_07_38_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 "Arabski sekret"– niezwykła historia poszukiwania przerwanej więzi (Trójkowo, filmowo)

 Trzydziestokilkuletni Kamil Filipek pragnie poznać swojego ojca, Ilhama Al Madfaia – bliskowschodnią gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Ojciec i syn nigdy się wcześniej nie spotkali. Podróż, jaką bohater odbywa wraz z filmową ekipą, to jednocześnie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens życia, własne korzenie, kim jestem i jaką drogą podążam? Czy jeśli uda mu się zobaczyć z ojcem, to mu w tym pomoże? "Arabski sekret" Julii Groszek to emocjonalna ballada o poszukiwaniu samego siebie ukazana przez pryzmat dwóch światów i dwóch kultur. Kamil łączy je w sobie – wychowany w Polsce, w duszy czuje głęboki związek ze Wschodem.

Historia znajomości Julii Groszek i Kamila Filipka sięga aż 2007 roku. Reżyserkę do sfilmowania podróży swojego przyjaciela zainspirowała przede wszystkim relacja z jej własnym ojcem. 

– Mój ojciec jest bardzo silną osobowością i musiałam trochę wydostać się spod jego wpływu Zastanawiałam się, jak to jest mieć silne piętno ojca i jak to jest mieć piętno braku ojca. Oprócz tego, że jest to bardzo fascynująca historia poszukiwania i zadawania sobie pytań, to fakt, że Ilham Al Madfai jest gwiazdą, sprawia, że jest to podwójny mit: mit rodzica i mit znanego rodzica – opowiadała reżyserka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

– Ta historia, to ostateczne postawienie kropki nad "i", pomogły mi iść dalej. Teraz kiedy ten film jest ważną historią też dla innych, to doświadczenie pomaga mi dzielić się tym z ludźmi – dodał główny bohater filmu Kamil Filipek.

Julia Groszek - absolwentka kursu Dok Pro - Wajda School and Studio

W audycji ponadto:

  • 21. Letnia Akademia Filmowa (7.08 - 16.08.2020) – połączenie ze Zwierzyńcem: rozmowa z Joanną Trębowicz dyrektorką festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • premiera zagraniczna: "Babyteeth" – wywiady z twórcami. Australijsko-amerykański komediodramat opowiada o poważnie chorej nastolatce Milli, która zakochuje się w Mosesie – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie ma się nic do stracenia.​
  • 13. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato" w Radomiu (9.08 - 15.08.2020) – rozmowa z Karoliną Adamczyk dyrektorką festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście:  Julia Groszek (reżyserka filmu dokumentalnego "Arabski sekret"), Kamil Filipek (główny bohater filmu dokumentalnego "Arabski sekret"), Joanna Trębowicz (dyrektor 21. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu), Toby Wallace (aktor, odtwórca roli Mosesa w filmie "Babyteeth", Karolina Adamczyk (dyrektor 13. Ogólnopolskiego Spotkania Filmowego "Kameralne Lato" w Radomiu)
Data emisji: 9.08.2020
Godzina emisji: 16.07

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Jakub Skoczeń: paradoksalnie, pandemia nam pomogła

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 17:00
Zakończyły się właśnie zdjęcia do najnowszego filmu Jakuba Skoczenia: "Chrzciny". Obraz powstawał w trudnym okresie – w trakcie szalejącej pandemii. Jak wpłynęło to na proces jego powstawania. O tym opowiadają Ryszardowi Jaźwińskiemu jego twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miloš Forman bohaterem 22. edycji festiwalu Kino na Granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 17:00
– Pracujemy pełną parą. Granice są otwarte, a na to czekaliśmy. Boimy się, ale mamy też ogromną potrzebę spotkania się z naszymi przyjaciółmi i gośćmi – mówiła w Trójce Jolanta Dygoś, szefowa 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy", który odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Bohaterem pierwszej retrospektywy będzie czeski reżyser Miloš Forman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Team Building" w budowie. Mateusz Pacewicz o debiucie reżyserskim

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 17:00
– Jestem osobą, która musiała nauczyć się mówić stanowcze "nie". Podjąłem decyzję, żeby nie rzucać się za wszelką cenę w jak największą liczbę projektów, tylko rozwijać się, tak jak przy przy "Bożym Ciele" i "Hejterze" – mówił w Trójce Mateusz Pacewicz, którego śmiało można nazwać najzdolniejszym i odnoszącym największe sukcesy scenarzystą ostatnich lat.
rozwiń zwiń